TĚLOVÝCHOVNÁ JEDNOTA v současné době zaměstnává pět až šest lidí. K tomuto kroku jej donutila katastrofální lyžařská sezona 2006 – 07.
Přes zimu se ovšem počet pracovníků zvyšuje až na dvacet. „S dočasnými pracovníky se ale loučíme vždy po skončení lyžařské sezony,“ podotkl Štika.
Jak uvedl, nechtěl jít cestou omezování činnosti jednotlivých sportovních klubů, které jsou prakticky zcela závislé na penězích, jež se podaří tělovýchovné jednotě vydělat přes zimu. „Máme totiž rozehrané nejrůznější soutěže,“ vysvětlil Štika.
Tržby za uplynulou sezonu dosáhly podle jeho slov s bídou poloviny částky, kterou se podařilo získat v sezoně 2005 – 06. „Průměrně jezdíme v našich lyžařských areálech devadesát až sto dní v sezoně. Letos jsme vleky spustili jen na třačtyřicet dní,“ doplnil předseda jáchymovské tělovýchovy.
Jak získat peníze na realizaci plánů?
Otakar Štika chce jít cestou dotačních titulů Evropské unie. „Do projektu chceme zapojit i jáchymovskou radnici. Příští týden mám jednání s radním, na kterém jim chci náš projekt předložit. S přímou finanční pomocí od města ale nepočítám,“ řekl Štika.
Určitá forma pomoci ze strany jáchymovské radnice je ovšem podle Štikových slov reálná. Jde o ceny nájmu pozemků, na kterých tělovýchovná jednota provozuje své lyžařské areály. „Ty prakticky ze dne na den stouply o více než sto procent. Dříve jsme platili 12 korun za metr sjezdovky, nyní je cena 30 korun.
Při celkové rozloze našich areálů jde o statisícové částky. Myslím si, že máme pozemky dražší než třeba ve Špindlerově Mlýně, kde ovšem provozovatelé lyžařských areálů generují daleko větší zisk,“ posteskl si předseda tělovýchovné jednoty.
Jak potvrdila Věra Machová, vedoucí finančního odboru Městského úřadu Špindlerův Mlýn, některé pozemky, které radnice provozovatelům pronajímá, jsou skutečně podstatně levnější než v Jáchymově. Ceny pronájmů totiž podle jejích slov začínají na čtyřech korunách za metr. „Rozdíly v cenách jsou ovšem obrovské. Zatímco nejlevnější pozemek pronajímáme za zmiňované čtyři koruny, ty nejdražší přijdou nájemce až na 90 korun za metr,“ upozornila Machová.
Jak doplnila, při tvorbě cen, které schvaluje zastupitelstvo, je nejdůležitější, co má nájemce v plánu na pozemcích provozovat. „A pokud se stanovenou cenou souhlasí, pozemek mu jednoduše pronajmeme,“ doplnila vedoucí finančního odboru.
Městu Jáchymov patří podle slov předsedy tělovýchovné jednoty Otakara Štiky přibližně polovina pozemků, na nichž sportovci v zimě hospoaří. Zbylou část vlastní tělovýchovná jednota, Lesy České republiky a Pozemkový fond. „Kdyby od nás všichni vybírali takové nájemné jako jáchymovská radnice, šlo by o miliony korun ročně. A to bychom si dovolit nemohli,“ dodal Otakar Štika.