Za čtyři roky uplynulého volebního období se Karlovy Vary proslavily mimo jiné dvěma kauzami. Karlovarskou losovačkou a kauzou Ivany Doubové, bývalé vedoucí stavebního úřadu, poté povýšenou na vedoucí odboru rozvoje a územního plánování.

Za losovačku obdržel karlovarský magistrát pokutu ve výši 500 tisíc korun, za kauzu Doubové cenu ZAVŘENO za rozhodování veřejné správy. Tento účet vystavila městu Otevřená společnost, obecně prospěšná společnost v Praze. V Praze ji uplynulou středu převzal místo karlovarského magistrátu opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA).

„Byl jsem předkladatelem, tak proto. Otevřená společnost je evropský projekt, který už má tradici a renomé a jedenáctičlenná komise vyhodnocuje jak je veřejná správa občanům otevřená či uzavřená. A karlovarská veřejná správa je odstrašujícím případem a černou ovcí v rámci Evropy. Na bedně se získaným titulem Zavřeno stojí město už potřetí, z toho dvakrát zvítězilo,“ uvedl Kotek. Dodal, že pro tuto poslední cenu za kauzu Doubová bude hledat důstojné místo, kde by visela. „Kauza Doubová je známější než Banderas,“ okomentoval tuto cenu Kotek.

Kauzu Ivany Doubové řešili karlovarští zastupitelé na několika zasedáních. Šlo o to, že vedoucí stavebního úřadu změnou územního plánu zhodnotila své do té doby pozemkové parcely na stavební parcely a obratem je za 26 milionů prodala. Podle opozice porušila zákony o střetu zájmů, o úřednících či správní řád nebo trestní zákoník. Analýzy města ale nic takového neprokázaly a vedení magistrátu dodnes tvrdí, že se Doubová ničeho nedopustila.

Karlovarský primátor Werner Hauptmann (ODS) je přesvědčen, že rozhodování komise, která cenu Zavřeno magistrátu udělila, nebylo objektivní.
„Její členové se nevěnovali vyřízeným věcem a neprověřovali práci úředníků, řešili pouze jeden případ,“ vysvětlil. Podle primátora to bylo hodnocení v rámci mediální hysterie. To, že Kotek cenu Zavřeno převzal, označil za divadlo, kterým se potřeboval zviditelnit.