Už jen několik týdnů, případně měsíců dělí Českou republiku od zahájení další arbitráže. V té žádá německý podnikatel Peter Vöcklinghaus po Česku až jednu miliardu korun za zmařenou dvousetmilionovou investici, kterou vložil na začátku milénia do golfového areálu v Cihelnách, o nějž ale následně přišel v konkurzu.

Podle Vöcklinghausových právníků Karla Jelínka a Václava Hajšmana byl konkurz zmanipulován. Policie ho vyšetřovala, ale nakonec odložila.
Českou republiku má podle informací obsažených v tisku zastupovat společnost DLA Piper. Ondřej Jakob, mluvčí Ministerstva financí, které má arbitráže na starosti, k tomu ale zatím nechtěl říci nic bližšího. „Celá záležitost je ve fázi výběru rozhodců. Ministerstvo financí požadavky neuznává a považuje je za neodůvodněné,“ říká mluvčí ministerstva.

Ještě před rokem, kdy Vöcklinghausovi právníci poprvé informovali o podání arbitráže, bývalý ředitel mezinárodního práva Ministerstva financí Radek Šnábl hovořil o tomto sporu zcela jinak. „Tuto kauzu by měla brát Česká republika hodně vážně,“ konstatoval tehdy.

Právě jeho slova má stále na paměti i právník Jelínek. „Je jasné, že v době už zahájeného sporu nemůže Ministerstvo financí říkat nic jiného, i když loni pan Šnábl prohlásil, že tento případ je velmi vážný,“ poznamenává Jelínek.

I žalující strana už svého arbitra vybrala. „Nyní se ten náš a arbitr za Českou republiku musejí dohodnout a vybrat třetího, nezávislého rozhodčího sporu. Ten se pak stane předsedou rozhodčího senátu,“ vysvětluje Jelínek, který se domnívá, že výběr třetího arbitra může trvat několik týdnů, ale i měsíců.
Vöcklinghaus se o případ velmi zajímá a v současnosti dojíždí do České republiky. Tento týden by chtěl uspořádat tiskovou konferenci.