Malé jehně cestovalo v dobách, kdy byly kvůli covidu téměř neprodyšně uzavřeny hranice i okresy Cheb a Sokolov, se zemědělcem z Německa na Chebsko. Asi padesátiletý zemědělec má na Chebsku malou farmu s ovcemi, které musel krmit. "Potkával jsem ho pravidelně. Po několika kontrolách mě překvapilo, že do našeho okresu necestoval sám, jak tomu vždy bylo. Začal s sebou totiž vozit jehně, které se mu na farmě narodilo. O to se musel pravidelně starat, krmit ho po zhruba dvou hodinách, takže ho měl v autě, aby nebylo celý den samo. Bylo to trochu úsměvné, ale samozřejmě jsme lidi, vím, že se jedná o slušného člověka, takže jsem v tom problém neviděl. Cizinec měl navíc zvíře ve svém vozidle řádně zabezpečené. To byl takový klasický případ kontrol, které byly pečlivé a důkladné, ale vždy jsem k lidem přistupoval lidským přístupem a neměl jsem během těch týdnů s kýmkoliv problém," vzpomíná Štěpán-František Altman z obvodního oddělení policie Plesná, který hlídal hranice okresu od začátku. Společně s dalšími kolegy kontroloval dodržování vládních opatření hlavně v okolí Vojtanova, Plesné a Lubů.

Hranice okresů v Karlovarském kraji střežili dva měsíce. Na rozdíl od jiných regionů s výjimkou trutnovského okresu platila přísná omezení pohybu v tom Karlovarském o 17 dní déle, hranice se totiž uzavřely už v noci na 12. února. Od začátku až do 9. dubna vrátili policisté od hranic přes šest a půl tisíce řidičů.

Začátky nebyly pro hlídkující policisty vůbec jednoduché, okresy se totiž uzavřely právě v období, kdy panovaly tuhé mrazy. Noční teploty tehdy klesaly až hluboko pod bod mrazu. "Musím říct, že první dny byly velice náročné, protože teplota klesla až k mínus 20 stupňům Celsia. Bylo o nás ale velmi dobře postaráno, protože jsme od zaměstnavatele dostávali pravidelně jídlo i teplé nápoje. Náročné služby nám navíc ulehčovali i samotní občané. Byli na kontroly od prvních dnů připraveni, měli potřebné dokumenty a vše tedy bylo bezproblémové. Samozřejmě až na pár výjimek, ale těch bylo opravdu velice málo," vypráví policista.

Jeho osobně velmi potěšila i solidarita občanů. "Bylo to pro mě celkem nečekané. Uvědomovali si, že děláme pouze svou práci a mnohokrát se nás ptali, jestli něco nepotřebujeme, například horkou vodu na čaj či ohřát jídlo. V mnoha případech nám také nezištně přivezli čaj, kávu nebo něco malého k jídlu. Tohle jsou situace, které člověku dodají sílu a v tu dobu potřebnou energii, protože dělat cokoliv v takových mrazech je náročné," pokračuje praporčík.

Jak dodává vedoucí tiskového oddělení policie Karlovarského kraje Kateřina Krejčí, do 7. hodiny 9. dubna policisté od 12. února zamítli vjezd či výjezd z okresů na území Karlovarského kraje celkem 6 606 vozidlům. "V prvním období se na kontrolách podílelo na 300 policistů, kteří prováděli namátkové kontroly na 44 pevných stanovištích v rámci Karlovarského kraje. Z tohoto počtu policistů nám se zajištěním opatření vypomáhalo každý den 140 policistů z pěti krajských ředitelství a jednoho celorepublikového útvaru. Od 20. února nám na kontrolních stanovištích vypomáhali také příslušníci vojenské policie," upřesňuje Krejčí.

Od 1. března pak policisté už posily z venku nedostali. Od této doby namátkově kontroluje hranice 300 až 400 policistů z Karlovarského kraje. "Od 2. března nám ale vypomáhají také příslušníci Celní správy, Armády České republiky a vojenské policie. V tomto období policisté společně s vojáky, vojenskými policisty a celníky denně provádějí 4500 kontrol všech platných opatření. Nejedná se tedy jen o kontroly omezeného volného pohybu," doplňuje mluvčí policie.