O tom, která z adeptek nakonec bude alejí roku 2017, může rozhodnout její mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o její záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. Zásadní je ale nyní svou favoritku do ankety nominovat. Nominace můžete udělovat už nyní na webu www.alejroku.cz, a to až do konce října.

„Za ty roky jsme poznali stromořadí s různými osudy. To ostatně ukazuje i naše anketa. Některé velmi úspěšné aleje zmizely, některé se těší dobrému zdraví a péči, některé aktuálně bojují o přežití. I loňská vítězka, hradecká Kaštanka, nemá stále budoucnost jistou. Ať už Alej roku 2017 roste kdekoli, těšíme se, až s ní veřejnost seznámíme,“ uvedla vedoucí kampaně Marcela Klemensová z Arniky.

Samotná nominace je pak snadná, stačí pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit její příběh nebo popis. Pokud pak nominovaná alej zvítězí ve kterékoliv z kategorií, mohou se nominující těšit na dary od partnerů ankety. Připraveny jsou knížky, volné vstupenky i dobroty.

Alejí roku 2016 Karlovarského kraje se stala Pohraniční jasanová alej u Aše, která ale nedosáhla na nejvyšší příčky v celorepublikovém měřítku. Spolu s ní bojovaly v o titul Prastará zámecká alej u Lázní Kynžvart, Hřebenská alej u obce Hřebeny na Sokolovsku a Javorová lej ve Slavkovském lese nedaleko obce Mnichov. Dosáhne letos poprvé některá z alejí v Karlovarském kraji absolutního vítězství v anketě?