V Karlových Varech zřejmě není politika, kterého by sebevražda radního Josefa Malého nezasáhla. Názory na něj se ale různí. Někteří oceňují jeho pomoc při vyřizování problémů s dotacemi a vracením penále za nedodržení projektu, jiní jej považují za intrikána a připisují mu rozpad Karlovarské koalice K20. A navíc upozorňují, že byl prověřován z hospodářské trestné činnosti.

Josef Malý skutečně pomáhal řešit finanční problémy měst. Pomohl například Bochovu, Nové Roli, Karlovým Varům, Ostrovu, ale také Karlovarské krajské nemocnici. Podle svých slov ušetřil městům přes půl miliardy korun.

Kritiku, která se v poslední době na jeho hlavu snesla kvůli jeho cestovním náhradám za služební cesty pro Karlovarský kraj i karlovarský magistrát, rezolutně odmítal.

Za doslova skandální ale považoval Malého cestovné zastupitel a bývalý náměstek Jiří Kotek (ALTERNATIVA). Radní Josef Malý totiž městu naúčtoval téměř 130 tisíc. „Vždyť radním v Karlových Varech je teprve rok. Vysoké úředníky nadhání od Českých Budějovic přes Mladou Boleslav až v Ostravě, v Bechyni i Praze,“ kritizoval jej Kotek.

Za svého radního se ale postavil primátor Petr Kulhánek. „Vyslání na tyto cesty byla schvalována mnou a zpravidla šlo o řešení dané aktuální problematiky ve vazbě na státní instituce. Řešením některých oblastí byl Josef Malý také přímo pověřen radou města. Jednání Josefa Malého s těmito institucemi mají reálné výsledky, ať už je to přímá úspora finančních prostředků města, nebo posun v prosazování návrhů v zájmu města,“ zdůraznil primátor.

Trestní oznámení kvůli cestovním náhradám na Malého podal také jeho kolega z TOP09 na Chebsku Jan Kopička. Na to Malý reagoval tím, že kraji vrátil 360 tisíc korun.

Josef Malý ale vždy tvrdil, že tyto kauzy jsou vykonstruované. „Mám na starosti vnější vztahy, a to dělám. Řešil jsem kauzu Edwarda Fagana a dokázal jsem, že Karlovy Vary s požadovanými deseti miliardami nemají nyní nic společného. Ku prospěchu města také dopadla osm let stará kauza bytů ve Staré Roli za 300 milionů a další případy. Město rozhodně neprodělalo, naopak. Nic jsem neporušil a navíc tuto práci dělám zadarmo. Žádného zločinu jsem se nedopustil. Jsou to osobní útoky, které mě mají donutit k poslušnosti,“ vyjádřil se pro Deník tehdy Josef Malý.

Stejně tak neviděl nic špatného na tom, že jako krajský předseda TOP09 převzal dar od Víta Hořejše, bývalého jednatele zadluženého sdružení AC Start, jenž je v současné době vazebně stíhaný za několik zvlášť závažných hospodářských deliktů. Šlo o pět tisíc čepic za 714 tisíc korun.

Malý důrazně odmítl jakékoliv spekulace, že peníze či čepice byly použity jinak, než jak zní smlouva. „Byl to Hořejšův nápad a chtěl pomoci,“ uvedl tehdy. A dodal, že Hořejš byl v té době bezúhonným podnikatelem a nešlo o nic výjimečného. „V té době prý dávali sponzoři TOP09 darem i milionové částky,“ vysvětlil.

Na dotaz, zda z této částky neměl provizi pro sebe, údajně za pomoc při vyřizování dvacetimilionové státní dotace pro AC Start na stavbu on-line dráhy a nové šatny, Malý odpověděl, že to je nehorázný nesmysl a že to vůbec nevyřizoval. „U ministra financí Janoty jsem kvůli AC Startu byl pouze jednou. Tehdy chtěl AC Start změnit splátkový režim za hřiště VTJ, které si koupil od armády. A na to ministr tehdy nepřistoupil,“ odmítl se Malý dál o této kauze tehdy bavit.

Kdo jej nahradí?

Josef Malý byl karlovarským zastupitelem za TOP 09 a krajským zastupitelem byl zvolen za Koalici pro Karlovarský kraj. Jako člověka jej nahradit nemůže nikdo, jako politika ano. V krajském zastupitelstvu jej vystřídá Jaroslav Vojta, bývalý starosta Žlutic. „Necouvnu a doplním řady. Bude to pro mne zkušenost,“ uvedl Vojta. Politika pro něj není neprobádaným územím. Starostou byl osm let, tedy po tři volební období. Do budoucích krajských voleb chce navíc zasáhnout také. Bude kandidovat za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst.

Náhradníkem v karlovarském zastupitelstvu je po Malém Hana Janischová.

„O tom, zda post přijme, se dozvíme dnes, kdy se sejdeme. Pokud by odmítla, za ní je Radek Novotný,“ uvedl Roman Maleček, předseda karlovarské TOP09.

Profesní kariéra Josefa Malého

Bývalý zastupitel Karlovarského kraje a radní města Karlovy Vary (TOP 09). Po absolvování Vysoké školy chemicko-technologické pracoval v Hnědouhelných dolech a briketárnách Sokolov. Od roku 1990 zastupoval osm let ředitele Rozvodných závodů Karlovy Vary ZČE, a.s. Ve stejném roce se stal členem KDU-ČSL. V roce 1998 byl zvolen náměstkem primátora Karlových Varů, jímž byl po jedno volební období. V letech 1993-1998 předsedal představenstvu Karlovarského investičního fondu, a.s. Od roku 1994 je jednatelem a spoluvlastníkem Karlovarského autorentu, s.r.o. Od roku 1995 působí v Karlovarské teplárenské, a.s., nyní jako místopředseda představenstva. V roce 2000 byl zvolen zastupitelem Karlovarského kraje. Mandát krajského zastupitele obhájil i v krajských volbách let 2004 a 2008.
V červnu 2009 vystoupil z KDU-ČSL a stal se členem TOP 09. Za tuto stranu kandidoval v roce 2010 ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR. Téhož roku byl zvolen zastupitelem města Karlových Varů, posléze také radním města.