VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdy a co? Dolní nádraží čeká

Karlovy Vary - Co bude s obrovskou plochou, která po dekontaminaci tohoto území vznikla u Dolního nádraží? To je nejčastější otázka lidí v Karlových Varech.

11.2.2016
SDÍLEJ:

OBROVSKÁ PLOCHA v karlovarské čtvrti Tuhnice byla zbavena starých ekologických zátěží a je připravena k výstavbě. Kdy se tady ale něco začne dít, to je zatím velkou neznámou.Foto: Foto Deník mel

Společnost Lordship, která je majitelem pozemků, je ochotna se stavbou tak zvaného Central parku začít ihned. Jenomže postup při výstavbě nového centra ve městě musí korigovat s karlovarským magistrátem. A to je problém. I když se podle vyjádření ředitele developerské společnosti Lordship Václava Matouška mnohé změnilo a s vedením města už našli společnou řeč. „Stále ale existují body, na něž nemáme shodný názor," podotkl. Lordship chce zastavět území od Chebského mostu po plynárenskou lávku. „A to je pro město velké dopravní zatížení. Vznikne zde v podstatě nová městská čtvrť s rezidenční a komerční částí a kroky to budou nevratné. Musíme vše důkladně zvážit," vysvětlil primátor Kulhánek. Přesto už se dohoda rýsuje a město už pracuje na čistopisu územní studie. Jenomže hlavní komplikací, aby mohl investor u Dolního nádraží začít stavět, je terminál Dolního nádraží. Ten by se měl nově přesunout do Varšavské ulice a zde by se koncentrovala příměstská, železniční, autobusová i městská doprava. Součástí projektu jsou i nové železniční zastávky, protože město chce propojit dopravu ve městě s železnicí. Tato investice si ale vyžádá miliardu korun a město proto hodlá o dotaci zažádat Ministerstvo dopravy a tento záměr zařadilo i do Integrovaného plánu rozvoje území. „Mezníkem je letošní červen, kdy by měla být zpracována objemová studie. Územní studie by pak měla být dokončena do konce roku," uvedla členka pracovní skupiny pro územní plán Libuše Dvořáková. Nová výstavba společnosti Lordship je také vázána na dokončení nového územního plánu města. Primátor Kulhánek předpokládá, že ten by měl být dokončen na přelomu roku 2017 až 2018. Pokud se územní plán v tomto termínu dokončit nepodaří, společnost Lordship by zažádala o změnu stávajícího územního plánu. „Nechceme čekat další čtyři nebo pět let. Čas jsou peníze a my musíme začít co nejdříve pracovat na novém projektu zástavby lokality Dolního nádraží. Původní projekt musíme změnit," upozornil ředitel firmy Lordship Václav Matoušek.

Developerská skupina Lordship totiž na dohodu s městem čeká už šestým rokem. Podle primátora Kulhánka je to dlouho, ale nic nelze uspěchat.

„V rozporu nejsme, domluvili jsme se na postupy. Těmi spornými bylo napojení území na nový most navazující na Charkovskou ulici a napojení na průtah, to byla jedna otázka střetu. Druhá otázka byla zelený pruh kolem nábřeží Ohře, kde bychom ho rádi viděli jako volnočasový areál, nikoli jako park, to jsme ve shodě s investorem.

Třetí oblast se týkala dopravy zdali ta hlavní dopravní zátěž má vést po bulváru středem tohoto území nebo po Západní ulici.

Zde jsme se domluvili na kompromisním řešení, že v té komerční části povede jako obslužná komunikace, ale v té rezidenční se svede na Západní ulici a povede dále tam," vysvětlil primátor Kulhánek. Investor podle něj akceptuje odborná doporučení, jak by charakter zástavby měl vypadat a bude je akceptovat ve svých projektových pracích.

„V momentě, kdy bude dokončena územní studie, tak město investorovi jasně deklaruje, že jsme ve shodě v zájmech. Pokud má být územní plán schválen na konci roku 2017, tak investor už od konce roku bude vědět, co je zahrnuto v územní studii a pokud bude odsouhlasena městem, tak se to vtělí do územního plánu a on samozřejmě může zahájit přípravné práce, které stejně budou nějaký čas trvat. Takže záleží na jeho vyhodnocení, zda se jeho záměr sejde s s novým územním plánem," doplnil primátor.

Podle ředitele Václava Matouška je zásadní domluvit se na podobě územní studie a čistopisu. „Jde o tři až čtyři zásadní body, kde jsme se dodneška nemohli shodnout. Po jednání z minulého týdne jsme s primátorem Kulhánkem identifikovali zásadní problémy. Jedním z nich je územní rezerva na Charkovský most, druhým je přesun dopravy ze Západní do našeho projektu, což my nechceme, protože by to blokovalo, a další je využití pásu kolem Ohře. Přál bych si, aby to vypadalo dobře, fungovalo to a vytvořili jsme novou úspěšnou část města. Nedokáži v tuto chvíli říct, jestli tam budou budovy, které byly na původní vizualizaci zástavby této lokality, nebo ne," uvedl ředitel Matoušek.

Společnost Lordship vlastní v lokalitě Dolního nádraží přes 10 hektarů území, proto by chtěla zdejší zástavbu realizovat po jednotlivých fázích. „Nechceme začít investoval miliardy do něčeho, co bude potom prázdné, takže začneme například s rezidenční částí a budeme pokračovat s částí komerční. V ní plánujeme obchody a služby. Zbývá i část vedle řeky Ohře, kde chceme postavit obchody, a také vyčlenit prostor pro odpočinek. Ta investice je obrovská, investovali jsme dnes více než 200 milionů korun jenom, abychom mohli začít, teď potřebujeme začít," doplnil ředitel Matoušek.

Podle něj záleží na tom, jak bude rychlé město.

„Čekáme na schválení studie, která bude, jak jsme slyšeli, do konce letošního roku, pak se musíme bavit o tom, co bude s územním plánem dostaneme či nedostaneme výjimku, budeme čekat na nový nebo ne. To je základní informace. Chtěli bychom začít stavět co nejdříve," zdůraznil ředitel Matoušek.

Autor: Ivana Kalinová

11.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Bradáč (SPO)

OTÁZKA PRO: Jaroslava Bradáče, krajského radního

Krajský úřad v Karlových Varech.

Kraj pro příští rok plánuje schodkový rozpočet

Kdo je vidět přežije! Také ve městech jsou velmi riziková místa pro chodce

Karlovarský kraj – Povinnost být za snížené viditelnosti řádně označen reflexními prvky neberou chodci na lehkou váhu a je zřejmé, že se nechtějí stát obětí dopravní nehody.

FOTO: Narození v Karlovarském kraji 18. 11.

Karlovarský kraj - Nejmladší občánci Karlovarska se představují.

Bude Sokolík pod Pramenem? Kraj uvažuje o sloučení dvou zařízení

Karlovarský kraj – O sloučení dvou zařízení poskytujících péči klientům se zdravotním postiženým, především pak s mentálním, uvažuje Karlovarský kraj jako jejich zřizovatel. Sokolovský Domov pro osoby se zdravotním postižením Sokolík  má přejít pod Domov Pramen v Mnichově na Chebsku.

Z počítače rovnou na papír a na zeď

Karlovy Vary - Před nedávnem došlo v Karlovarské krajské nemocnici k netradiční události. Stala se místem, kde bují umění, protože v jejích prostorách, přesněji v pavilonu A, je k vidění historicky první výstava plakátů legendárního muzikanta Oldřicha „Goldy“ Neumanna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT