Nad konáním zastupitelstva města Karlovy Vary, které má být 25. ledna v sále krajského úřadu, visí velký otazník. Vedení Karlovarského kraje se totiž nelíbí plánovaná demonstrace za záchranu HC Energie, a proto městu pořádání zastupitelstva na tomto místě nepovolí.

Potvrdil to Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje (ČSSD). „Nechceme, aby byl kraj spojován s konfliktem mezi magistrátem a hokejovým klubem. Proto si nepřejeme, aby se v případě chystané demonstrace konalo zastupitelstvo u nás na úřadě,“ konstatoval hejtman.

Podle něj se také nikdo z města osobně hejtmana na možnost konání zastupitelstva neptal. „Karlovým Varům to slíbil nějaký úředník, a mě nikdo nežádal. Proto budeme studovat s právníky, zda na toto datum existuje nějaká smlouva mezi námi a městem,“ dodal hejtman Novotný.

Ten ovšem také podotkl, že se nebrání možnosti s vedením magistrátu jednat. „Jsem diskusi otevřený, ale rozhodně ne nějakou formou nátlaku. Osobně by mi konání zasedání zastupitelstva nevadilo, ale v případě, že zde žádná demonstrace za záchranu hokeje nebude. V opačném případě jsem proti, protože jde skutečně jen o záležitost mezi městem a HC Energií, do které nechceme být zatahováni,“ upozornil Novotný.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) si vyžádal rozhodnutí kraje písemně. „V pátek jsem tuto informaci dostal pouze slovně, ale protože jde opravdu o závažnou záležitost, tak jsem si vyžádal do celou věc písemně. Budu se zajímat o to, zda má kraj na něco podobného právo, když už jsme se předtím závazně domluvili,“ uvedl primátor. „Pokud na to právo má, pak budeme muset termín zastupitelstva přesunout na jindy, protože zákon nám ve stejném termínu neumožňuje zastupitelstvo přemístit jinam,“ dodal Kulhánek.

Přístup kraje rozladil Jiřího Kotka, náměstka primátora Kulhánka. „Považuji to za docela solidní faul, protože máme jednat o rozpočtu města a také o naší podpoře starorolské porcelánce Moritz Zdekauer, kde lidé nedostávají už několik měsíců výplaty,“ řekl Kotek. Město nyní bude řešit, co dál. „Ze zákona nemůžeme zastupitelstvo přemístit. Proto se domluvíme, zda se před jednací síní kraje alespoň symbolicky skutečně sejdeme, nebo zastupitelstvo budeme muset odložit,“ doplnil náměstek primátora Jiří Kotek (ALTERNATIVA).

Opoziční zastupitelé o této komplikaci zatím nevědí. „Žádnou oficiální informaci o této situaci jsem neobdržela. Vedení města Karlovy Vary zatím zastupitele neinformovalo,“ uvedla Markéta Wernerová (ČSSD), zastupitelka města Karlovy Vary.