Rudolf Chlad, někdejší dlouholetý náčelník Horské služby Krušné hory, má ovšem i opačné zkušenosti. Odstrašujícím příkladem je případ německého běžkaře, kterého postihla lehká srdeční příhoda. Bohužel zrovna v místě, kde nebyl signál mobilního telefonu.
„Našel ho až po dlouhé době další běžkař. Na záchranu jeho života však už bylo pozdě. Nemohu to říct s určitostí, ale je možné, že kdyby se býval dovolal pomoci hned, mohl přežít,“ řekl Chlad. V jeho archivu je i další, byť ne tak dramatický případ. „Na Zlatém Kopci havarovalo auto, z něhož začala unikat nafta do potoka, který teče na německou stranu. Jenom díky vysílačkám Horské služby se podařilo zalarmovat ostatní složky Integrovaného záchranného systému. Předešlo se tak nepříjemnému mezinárodnímu problému. Kdybychom se tehdy museli spolehnout na mobilní telefony, znamenalo by to minimálně desetikilometrovou cestu za signálem,“ doplnil bývalý náčelník Horské služby.
Nejen záchranáři, ale i podnikatelé si v minulosti stěžovali na „hluchá místa“ v mapě pokrytí regionu. Například novohamerský hoteliér Petr Janda před několika lety poukazoval na to, že kvůli chybějícímu signálu nemůže poskytnout svým hostům jinak standardní služby. Tento konkrétní případ už ale podařilo vyřešit, a v okolí Nových Hamrů se lidé dovolají bez problémů.
„Je mi jasné, že se nikdy nepodaří docílit stoprocentního pokrytí Krušných hor signále mobilních telefonů. Vždy zůstanou hluchá místa. Stoprocentní pokrytí ale není bezpodmínečně nutné. Cílem našeho snažení je, aby tato služba byla k dispozici na turisticky nejfrekventovanějších místech,“ doplnil Rudolf Chlad.
Potěšitelné podle jeho slov je, že jednotlivé poskytovatele služeb mobilních telefonů zkontaktují po červnových měření přímo pracovníci Českého telekomunikačního úřadu.