„Já si myslím, že kino pořád smysl má,“ je přesvědčený Vladimír Palík, ředitel Městského kulturního střediska v Kynšperku nad Ohří. Přestože průměrná návštěvnost filmových představení se tu pohybuje kolem 20 diváků, a to především díky nedělním filmům pro děti, rozhodli se zdejší kino digitalizovat a modernizovat. „Náš projekt počítá s digitalizací v hodnotě cca 1,8 milionu Kč na 2D digitální obraz a 7.1 digitální prostorový zvuk,“ uvedl ředitel. Jak doplnil, na digitalizaci obdrželo městské kulturní středisko dotaci z Fondu podpory kinematografie ve výši 500 tisíc korun. Digitální kino by podle ředitele Palíka mohlo zvýšit návštěvnost. „Budeme moct nabídnout filmy v co nejkratší době od uvedení na trh distributorem. Projekce budou ve vysoké kvalitě. Bude možnost projekcí přímých přenosů z koncertů a divadelních představení, navíc pro milovníky F1 i tyto přímé přenosy,“ vypočítal některá z lákadel.

Kromě digitalizace čeká kino i celková modernizace, která zahrnuje především nová křesla. S tím dojde i k výměně podlahové krytiny. Počet sedaček se ale sníží z 275 na 120. „I modernizace se vyplatí,“ myslí si ředitel Palík. „Tvrdím, že pokud v malém městě nebo na vesnici je kulturní dům, který má kino, tak tam mají kulturu,“ říká. Zdejší kinosál má navíc multifunkční využití, slouží místním ochotníkům, dětem z dramatického oboru základní umělecké školy, pořádají se tu přednášky či různá školení.

Kynšperk se tak se svým digitálním kinem zařadí k sokolovské Alfě a kinům na Březové, v Chodově nebo třeba v Habartově.

Že výjimka potvrzuje pravidlo pocítí návštěvníci kina v obci Kyselka. Kino je malinké, čítá 96 míst, ale je velmi oblíbené. „Promítáme klasicky filmy, ale kino je využíváno v poslední době často jako přednáškový sál, nebo prostor pro večírky,“ sdělil starosta obce Kyselka Aleš Labík. Návštěvnost není vůbec špatná. Přispívá k tomu i cena vstupu na film, padesát korun.

Město Karlovy Vary vlastní kino Čas, kde vyhlásili veřejnou soutěž do výše necelých dvou milionů na opravu střechy. Tento rok žádná firma nezvítězila. Firmy se přihlásili tři, ale dvě odstoupily. Zbylá firma přešvihla částku o dvacet procent. Celá soutěž poběží znova. Nájemkyně Alena Jáchymová požádala město o příspěvek ve výši dvou milionů na koupi nového projektoru. Město po jednání počítá s tím, že na projektor přispěje, ale částkou mezi jedna a půldruhého milionu korun.

Chebské Kino Svět patří městu, které zde v uplynulém roce investovalo asi dva miliony korun. Nechalo zrekonstruovat balkon, kde došlo ke změně sklonu hlediště, výměně starých nepohodlných sedadel za komfortní polstrovaná křesílka a došlo také k vylepšení akustiky na balkóně.

Návštěvnost kina v posledních letech roste. Zatímco v roce 2013 do kina přišlo necelých 30 tisíc diváků, v roce 2015 to už bylo přes 40 tisíc.