Půda vypadá jako po leteckém kobercovém náletu. Na vztek pracovníkům Správy lázeňských parků, kteří se o parky pečlivě starajíJenomže upravené zelené plochy ve městě jsou pro kňoury pozvánkou k hodovnímu stolu. „Nemůžeme se na ně dostat. Zdržují se ve stínech a vylezou, až když odejdeme. Kvičí, ale mušce se obratně vyhýbají. Takhle nám srolovali novou výsadbu u restaurace Versailles, o trávnících ani nemluvě," povzdechl si Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků. Prasata hodují i u hotelu Richnond, na Sokoláku nebo na tuhnické louce. Do centra Karlových Varů se zatím nevydávají, ale někteří mají takový apetit, že nepohrdnou ani návštěvou kanceláře na dolním nádraží. To pak mají pohotovost městští strážníci, kterí divoké svině musejí odchytit. Naposledy se to stalo letos v lednu.

Problém s odstřelem divokých prasat řeší každoročně Správa lázeňských lesů a i zde narazili na stejný problém. Domestikovaná lázeňská prasata se před puškami obratně skrývají. Jejich početní redukce je tak minimální, ovšem škody jsou abnormální. Podle ředitele Evžena Krejčího tak nezbývalo nic jiného než si pořídit přístroj na noční vidění. „Máme na něj zvláštní povolení magistrátu. Nejsem tomu nakloněn, vyznávám humánní lov, v němž zvířata mají šanci uniknout, ale jinak to nešlo. Množství prasat narůstá a redukce je nezbytná," vysvětlil ředitel Krejčí. Tento kamerový systém navíc myslivcům odstřel kňourů usnadnil. A to bezpečněji, protože bez něj mířili i na stíny. „Já už jsem ulovil dva kusy. Oni se opravdu chovají někdy jako vědmy. Když z posedu odjedeme, na mrazu na něm trávíme i několik hodin, pak hned přijdou. S kamerovým systémem je jejich odstřel jednodušší," doplnil ředitel Evžen Krejčí.

Stejné problémy s kňoury řeší například i v Kyselce. Tam jsou ale prasata už tak oprsklá, že lezou lidem i do zahrad. „Přemlouváme myslivce, aby stříleli více. Prasata jsou tak blízko domů, že kdybych já po půlnoci vystřelil, dostanu hned tři. Lidé si proto musejí okolí domů před nimi řádně zabezpečit, aby se pak ráno nedivili, kdo jim zdevastoval zahradu," uvedl starosta Kyselky Aleš Labík.