Co přijde dříve? Odchod současného primátora Petra Kulhánka z funkce, nebo založení nové koalice ve vedení města? Odpověď na tuto otázku budou znát Karlovaráci už 17. ledna.

Tento den stanovil primátor jako mezník v nekončících politických vyjednáváních o podobě koalice, jež by v zastupitelstvu nahradila rozpadlou K20 a disponovala by více hlasy než dvaceti z osmatřiceti zastupitelských mandátů.

Přitom už mohlo být hotovo. Domluvená dvaadvacetičlenná koalice mezi KOA, TOP09, Alternativou a ODS padla den před posledním zasedáním zastupitelstva v prosinci letošního roku. Její ustanovení zhatila domluva zastupitelů z hnutí O co jim jde, Alternativy, jedné zastupitelky z ODS a nezávislé zastupitelky z KSČM, kteří odmítli spolupráci s ODS a dohodli se na ustavení Karlovarského zastupitelského klubu. Ten uplynulo středu definitivně založili a včera jej předložili primátoru Kulhánkovi se žádostí, aby začal vyjednávat o nové koalici. Bez ODS.

„Klub má osm členů a dvacetičlennou koalici s KOA a TOP09 bychom dali v pohodě dohromady. Podporu dalších zastupitelů máme a o další ještě vyjednáváme,“ vysvětlil Otmar Homolka z hnutí O co jim jde. Dodal, že primátora Kulhánka respektují a chtěli by s ním spolupracovat i nadále.
Ovšem právě jeho podporu nemají.

„Můj názor je stále stejný a trvám na původně domluveném uskupení s ODS. Odmítám udělat stejnou chybu a vést město s nejtěsnější koalicí s nestabilními hlasy. Nejsem sebevrah. A to je jednotný názor celé KOA. Avizovanou podporu tento Karlovarský zastupitelský klub nemá, to jsem si ověřil. Budeme dále jednat, ale pokud se na původní koalici neshodneme do 17. ledna, jdu pryč,“ zdůraznil primátor Petr Kulhánek.

Ani TOP09 není koalici bez ODS příliš nakloněna. Nově vzniklý Karlovarský zastupitelský klub je podle krajského předsedy TOP09 a karlovarského radního Josefa Malého hybrid vzniklý z několika subjektů. „S námi zatím nikdo nejednal, ovšem naše priority jsou, aby město fungovalo. A to nemůže záviset na jednom nebo dvou vyděračích. Jde o město, a ne o osobní zájmy. Koalice musí být založena na na tvůrčí atmosféře, ne na vydírání. Nechceme přešlapovat na místě, je třeba jít dopředu,“ uvedl Josef Malý.

Jednání mezi stranami tedy sice budou pokračovat, ale bez domluvy je vznik jakékoliv koalice utopií. Většinu v zastupitelstvu se nepodaří získat ani KOA s TOP09 a ODS, ale ani Karlovarskému zastupitelskému klubu bez KOA a TOP09.

Karlovarský zastupitelský klub
Hnutí O co jim jde: Otmar Homolka, Jaroslav Fujdiar, Milan Rusev
ALTERNATIVA: Jaroslav Růžička, Viktor David, Petr Masák, Jiří Souček
ODS: Radka Patáková