A to od hnutí ANO i od jeho soupeře, tedy stran a hnutí semknutých kolem STAN. Ten má až dosud jasných a „podepsaných“ jed-nadvacet mandátů, ovšem vyjednávání s ODS a lidovci stále není u konce.

Krajští zastupitelé dokázali na ustavujícím zasedání pouze složit slib a zvolení krajské vlády odložili o sedm dnů.

Doslova olej do ohně přilil otevřený dopis úřadujícího hejtmana Petra Kubise, který za celý zastupitelský klub ANO adresoval všem zvoleným zastupitelům demokratických hnutí v zastupitelstvu.

V něm mimo jiné označil Petra Kulhánka a jeho 4-koalici s Piráty pod značkou STAN za „Koalici nenávisti“ proti hnutí ANO. „Nic jiného než nenávist k ANO tyto strany nespojuje,“ uvedl hejtman Petr Kubis.

Proti tomuto nařčení se ale ostře ohradil Petr Kulhánek, který zdůraznil, že hejtman Petr Kubis se snaží jejich partnery vábit zpět na svou stranu od zlého a nenávistného Kulhánka.

„Pan Kubis by měl ubrat. Myslím, že primární odpovědnost za sestavení krajské koalice nese nejsilnější subjekt vzešlý z voleb, tedy hnutí ANO. Čtyřicet dní tak sledujeme marnou snahu Petra Kubise o sestavení funkční vlády. My hledáme proto alternativu, tak jak nám volební výsledek umožnil. Zcela otevřeně, předvídatelně a kultivovaně a bez jakéhokoliv osobního napadání,“ odmítl vyjádření hejtmana Petr Kulhánek.