VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koaliční pouto prasklo. KOA vypověděla partnerům smlouvu

Karlovy Vary - Co bude dál, o tom bývalí členové rozštěpené K20 horečně jednají

20.6.2011 38
SDÍLEJ:

Lídři koalice K20. Zleva Jiří Kotek (ALTERNATIVA), Otmar Homolka (O co jim jde), Petr Kulhánek (KOA) a Michal Toufar (TOP 09).Foto: DENÍK/Alena Jeřábková

Nebyl to blesk z čistého nebe a dalo se to čekat. Karlovarská občanská alternativa v neděli večer vypověděla koaliční smlouvu a koalice K20 (KOA, TOP09, hnutí O co jim jde a Alternativa) se tím rozpadla. Důvod? „Je to nevyřešení našeho opakovaného požadavku na změnu na pozici prvního náměstka,“ uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA).

Tento post dosud zastává Jiří Kotek a Alternativa odmítla žádosti KOA na jeho odvolání vyhovět. Na dotaz, do bude dál, včera primátor odmítl odpovědět, protože nejprve chce o změně situace informovat koaliční partnery. „Nevylučuji vůbec nic,“ uvedl na dotaz, zda by KOA vstoupila do příští koalice s ODS.

Šokovaní partneři

Ostatní koaliční partnery rozhodnutí KOA téměř šokovalo. Alternativa, TOP 09 a O co jim jde nevěděli nic.
„Já se to dozvídám od vás. Nikdo mě neinformoval,“ uvedl dopoledne náměstek Jiří Kotek.

Radní Jaroslav Růžička (Alternativa) uvedl, že se odpoledne musí sejít a celou věc projednat. „Teď nemáme žádné stanovisko. Smírčí řízení v K20 bylo diktátem KOA na výměnu jednoho člověka. Možnost zachování K20 ale stále ještě je. Nikdy se nevzdávám“ uvedl.
Viktor David z téže strany je ale toho názoru, že Kotkova špatná komunikace nebyla primárním důvodem tlaku na jeho odvolání a KOA učinila špatné rozhodnutí.

„Mrzí mě to. Je to velmi nekorektní. V práci mu nemohou nic vyčíst, Jde o to, abychom v koalici nebyli. Je to zklamání,“ uvedl David, podle něhož je Kotek duší Alternativy i jejího volebního úspěchu. „A potažmo také úspěchu KOA,“ zdůraznil.
Podle Jiřího Součka z Alternativy je to škoda pro občany tohoto města a KOA vypovězením koaliční smlouvy podlehla tlaku ODS a podnikatelské loby. „Ptám se proč? Protože Kotek tlačil na věci, které byly v našem volebním programu? Je to tedy cesta, jak chce KOA vytvořit koalici s ODS? Myslím si, že to není správné,“ zdůraznil.

Radní Otmar Homolka (O co jim jde) ovšem koalici s ODS odmítá.

„To nepřichází v úvahu. Pro nás jde o novou zprávu, o tom, že KOA vystoupila z koalice, jsme nebyli informováni. Musíme se poradit,“ uvedl.
Stejně reagoval i radní Michal Toufar (TOP09).
„Musíme svolat zastupitelský klub. Zatím nemáme jiné informace,“ konstatoval. Na dotaz, zda by TOP09 spolupracovala v koalici s ODS odvětil, že jde o předčasné závěry a spekulace, i když připustil, že žádný model bez KOA s jejími osmi mandáty není možný.

A co na to opozice?

Předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček míní, že pokud budou občanští demokraté osloveni a podaří se jim najít programové shody s KOA v rámci nově utvořené koalice ve vedení města, pak by si dokáže představit, že do ní vstoupíme.
„Rozhodně bychom pak požadovali místo náměstka,“ zdůraznil. ODS získala v uplynulých komunálních volbách volbách sedm mandátů, tedy o jeden méně než KOA, a podle Vaněčka by ve vedení města chtěla maximalizovat svůj vliv. V budoucí koalici ODS odmítá spolupracovat pouze s komunisty, protože podle stanov by jí hrozilo odebrání licence, ale o dalších subjektech se Vaněček bavit odmítl.

„Šlo by pouze o jednu osobu. Doufáme, že se bude jednat uvážlivě a nikoliv pod tlakem. nebylo by to moudré, stejně jako si nemyslím, že by nová koalice měla stát na dvaceti lidech. Měla by být stabilní. Určitou roli v v rozpadu koalice K20 sehrála i její chatrnost. Byla to druhá věc po Kotkovi a z toho plyne poučení, že by nová koalice měla mít více než dvacet hlasů,“ zdůraznil předseda karlovarské ODS.

Na dotaz, zda ODS skutečně už přemýšlí, kým náměstka Kotka nahradí, protože se v kuloárech hovoří o Petrovi Bursíkovi, Vaněček odvětil, že to je je brutální spekulace. „Personální záležitosti jsme neřešili. Není třeba porcovat medvěda než je střelen,“ podotkl.

A kdo bude druhým náměstkem? Spekuluje se o Josefu Malém z TOP09. Ten ale včera nebral celý den telefon.

Sociální demokraté vyčkávají, ale už jsou připraveni na to, že na zastupitelstvu, které zasedá v úterý v Lidovém domě ve Staré Roli, bude náměstek Kotek odvolán.

„Pokud se tak stane, budeme iniciovat přerušení zasedání a svolání zastupitelských klubů. Chceme, aby zastupitelstvo schválilo všechny materiály, které se týkají karlovarských občanů,“ uvedl Tomáš Hybner, předseda karlovarské ČSSD.

Sociální demokraté poněkud změnili směr a dnes tvrdí, že pokud budou osloveni, o spolupráci v nové koalici jsou ochotni jednat.
Ještě minulý měsíc chtěli zůstat v opozici a pouze podpořit i menšinový vládu města.

„Na tato jednání budou čas dva měsíce. odvolaného náměstka Kotka nemusí zatím nikdo nahradit, jeho resort mohou po určitou dobu řídit primátor Kulhánek a náměstek Klsák (oba KOA). To už v minulosti bylo, když město spravovala menšinová koalice za primátora Roubínka. Pak by bylo nad jednání o koalici přinejmenším dva měsíce času. Primátor by zastupitelstvo mohl svolat v srpnu čí září,“ nastínil plán Hybner.

20.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:
Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení