Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koaliční vyjednávání už začalo

Karlovy Vary - Ještě v pondělí dopoledne se zdálo, že karlovarská koalice KOA, ANO a Karlovaráci svůj rozpad přece jenom přežije. Jenomže už odpoledne bylo všechno jinak. Vyjednávání o dodržování koaliční smlouvy, a tudíž odvolání z hnutí ANO vyloučené radní Ivety Hejnové uvízlo na mrtvém bodě a KOA okamžitě zahájila vyjednávání s dalšími partnery. Už včera se její členové sešli s ODS a hnutím O co jim jde?!.

22.4.2015 17
SDÍLEJ:

OSUDOVÁ ŽENA. Radní Iveta Hejnová, zvolená za hnutí ANO a nyní nezařazená, kvůli které se tak trochu rozhádala karlovarská koalice. Hnutí ANO o její působení v radě už nestálo.Foto: Foto Deník Zdeněk Hnízdil

„Paní Hejnová byla před nedávnem vyloučena z našeho hnutí kvůli porušení morálního kodexu a stanov hnutí a teď podle médií uvažuje o přestupu do zastupitelského klubu hnutí KOA. Proto je pro nás její další setrvání v radě logicky nepřijatelné," vysvětlil první náměstek primátora za ANO Čestmír Bruštík. A dodal, že jednání o novém složení radnice každopádně z iniciativy hnutí ANO a Karlovaráků pokračovala do pondělního večera. „Navrhli jsme, aby zůstalo stávající rozložení sil a ANO by místo Ivety Hejnové dosadilo nového radního. V nabídnuté variantě číslo dvě by se snížil počet radních na sedm, tedy tři radní za KOA, po dvou pro ANO a Karlovaráky. Taková koalice by měla stále pohodlnou většinu. Ani jeden z těchto návrhů ovšem nebyl ze strany hnutí KOA akceptován," vysvětlují členové ANO a Karlovaráků. (Celé prohlášení na s. 4). Téměř totožně se vyjádřil Josef März, radní a lídr Karlovaráků. „Nechtěli jsme definitivní rozkmotření, pouze přenastavit poměry v koalici a sestavit ji na stejném půdorysu, tedy KOA, ANO a Karlovaráci. Preferovali jsme čas na rozmyšlenou, KOA ale lpí na koalici s radní Hejnovou a začala vyjednávat s jinými subjekty. Je to škoda, ztrácíme cenný čas, který bychom využili na práci a prosazení věcí pro lidi," míní Josef März.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) sice potvrdil, že KOA už oslovila další politické subjekty, ovšem také zdůraznil, že ANO a Karlovaráci nepřistoupili na návrh KOA, aby byla koaliční smlouva změněna. „Ve výsledku může být koalice stejná jako dosud, nebo rozšířená, či může mít úplně jiný půdorys," uvedl primátor Kulhánek.

Opozice v zastupitelstvu se v současné nepřehledné situaci snaží vyznat. „ODS je připravena jednat s většinou subjektů, které budou mít zájem hledat seriózní řešení vzniklé situace. Naší prioritou je nalezení stabilního modelu pro fungování města. V rámci jednání o budoucí koalici bude pro nás důležité vedle akceptace programových priorit budoucích koaličních partnerů i předpoklad jednotlivých kandidátů na exekutivní funkce, což považujeme za zásadní pro dlouhodobou udržitelnost," konstatoval krajský předseda ODS Jiří Vaněček.

Sociální demokraté jsou sice překvapeni, ale reagují podobně jako ODS. „ČSSD je stranou, která se snaží tvořit koalice na všech úrovních za účelem prosazení maxima ze svého volebního programu ku prospěchu občanů. ČSSD si je jistá v současné době tím, že v Karlových Varech je v tuto chvíli opoziční stranou, a na tomto statutu zatím nevnímá žádnou změnu. V případě, že bude ČSSD oslovena k možnému budoucímu koaličnímu projektu, je připravena zasednout k jednání se všemi politickými subjekty," uvedl Michal Riško, předseda okresního výboru ČSSD a karlovarský zastupitel. Podle Otmara Homolky (O co jim jde?!) bude toto hnutí s KOA jednat, ale k závěrům je velmi skeptický. „Jednali jsme s KOA už po volbách, ale pak si ji KOA sestavila po svém," uvedl s tím, že nyní jde o velmi složitou situaci. KSČM podle krajského předsedy Josefa Murča nepochybuje o tom, že do koalice přizvána nebude. A současnou krizi si podle ní musí vyřešit především KOA. „Nemůžeme pomáhat jedné straně a pak zůstat stát opodál," dodal Josef Murčo.

Autor: Ivana Kalinová

Místo události:
22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení