Kočky se podle všeho stahují z pozemku, který leží nad hotely. Majitel tohoto pozemku si do domku nejspíše pořídil větší množství koček, než je schopný obstarat. Zvířata pak hledají jiné místo, kde se najíst. K hotelu chodí kočičí aktivisté, dobrovolné krmičky, které krmením situaci jen zhoršují. Aktivisté se hotelům snaží radit, co pro kočky udělat. Doporučují vystavět vyteplené boudy, nebo pořídit krabice, kde by kočky mohly přenocovávat.

„Toulavé kočky po městě řešíme, máme objednané lidi na odchyt kočiček a jejich kastraci. Poté jsou převezeny do útulku, kde si je buď někdo vezme domů, nebo jsou zase volně vypuštěny,“ řekla Ingeborg Štiková, místostarostka Jáchymova.

Vedení hotelů své hosty upozorňují, ať kočky nekrmí. „Zatím umísťujeme cedule zakazující krmení, ale obyvatelé i naši hosté je moc nerespektují. Vynucovat to ale nemůžeme. Do věci navíc vstupují nejrůznější aktivisté, kteří přehlížejí kvůli kočkám práva ostatních. Proto žádáme město, aby konalo a naplnilo ustanovení svého lázeňského statutu, který jako nařízení vlády zakazuje chování koček a dalších domácích či hospodářských zvířat ve vnitřním lázeňském území,“ sdělil Eduard Bláha, generální ředitel Léčebných lázní Jáchymov.

Vedení města se odvolává na soukromé pozemky, kde jim nepřísluší cokoli řešit. Obě strany ale tvrdí, že budou rády problém řešit společně. Kdo se komu jako první ozve, ale není jasné. „Pokud přestanou lidé kočičky hned krmit, začnou pomalu odcházet. Jestli ale stihly kočky vyvést na tomto místě koťata, budou se tam vracet. Pohyb i počet koček se dají dobře regulovat kastrací i promyšlením, kde kočky krmit,“ vysvětlila Anna Křehlíková z útulku pro kočky.