Zatímco loni se koledovalo v celkem příjemných patnácti stupních, letos v ranních hodinách mrzlo. Letošní zima se navíc do statistik meteorologů zapíše hned několika dalšími teplotními rekordy. „Padlo jich hned několik. A to na začátku zimy a také minulý měsíc. Teploty klesly pod minus 20 stupňů Celsia. Nejnižší teplota přitom byla minus 24,3 stupně," sdělil Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové, která sleduje počasí a odesílá důležitá data plzeňskému hydrometeorologickému ústavu.

„I Velikonoce byly rekordní. O víkendu sněžilo. Desítky let nepamatujeme, že by na přelomu března a dubna ležela souvislá pokrývka sněhu," poznamenal Kovařík. Zima je i rekordně dlouhá. První sněhové vločky se na kraj snesly už 29. října. „Loni jsme se synem vyšli koledovat jen v mikině, letos jsme koledovali v zimní bundě. Zima by už mohla skončit," řekl včera koledník Radek Šejhl.

Podle předpovědi meteorologů se sice začne pozvolna oteplovat, ale zima ještě úplně neustoupí. „V ranních hodinách se stále budou objevovat mrazy. Denní teploty se pak budou pohybovat do pěti stupňů," doplnil Kovařík.

Počasí o prodlouženém víkendu přálo vyznavačům zimních sportů. Ti si velikonoční lyžovačku nenechali v Krušných horách ujít. „Podmínky na horách jsou stále kvalitní. Zažíváme jednu z nejdelších sezón," sdělil provozovatel skiareálu v horské Bublavě Jiří Lhota.