Téměř každý den v topné sezóně vyjíždějí hasiči k požáru sazí v komíně. Ve většině případů za vznícení může špatně vyčištěný komín. Naštěstí takové události nekončí tragicky a hasiči stihnou požár uhasit dříve, než se rozšíří. Naposledy zaměstnaly hasiče hořící saze v komíně v Hranicích.
I tak ale může napáchat škody, a pokud dosud majitel neměl potvrzení od kominíka, i v případě pojištění proti požáru nedostal od pojišťovny žádnou náhradu.

Od ledna ale náhradu nedostane ani ten, kdo potvrzení od kominíka má. K potvrzení je nutné dodat ještě navíc revizní zprávu, která platí pouze jeden rok. „Čištění komínu je nyní povinné třikrát do roka,“ řekl jeden z chebských kominíků.

„Toto čištění si může majitel objektu obstarat sám, my mu jen jednou do roka komín zkontrolujeme.“ Podle kominíků je zákon jen plácnutím do vody. „Vůbec neřeší systém kontroly,“ uvedl předseda Společenstva kominíků Emil Morávek.

„Hasiči nemohou jen tak zaklepat na dveře a chtít potvrzení. Takovou pravomoc nemá ani město či obec. Zpráva o kontrole bude vyžadovaná až v případě požáru,“ dodal.

Posledním případem v regionu byl požár sazí v komíně v Hranicích na Ašsku.

„Příčiny těchto požárů jsou jasné, téměř vždy je to nevyčištěný komín,“ řekl mluvčí hasičů Martin Kasal. „Opravdu neexistuje pravidlo, jak často komín čistit.“ Podle jeho slov se vše hodnotí případ od případu. „Záleží také na kvalitě topiva. Při nekvalitním palivu se usazují saze mnohem rychleji než při tom kvalitním,“ dodal Kasal.

„Vím o této povinnosti a problém mi to opravdu nedělá,“ řekl Marek Donutil z Mariánskolázeňska. „Komín čistím sám podle potřeby. Někdy i šestkrát za zimu. Kominíka jsem si před přijetím zákona objednával dvakrát do roka. Na tom se nic nezměnilo, jen mi jednou za rok dá revizní zprávu. Spousta lidí se na to vykašle a bude doufat, že u nich hořet nebude. Na štěstí nespoléhám, jde přeci o majetek a můj klid.“