Pro některé politiky znamenají výsledky komunálních voleb doslova soukromé zemětřesení. Prakticky z týdne na týden si musejí hledat nové pracovní uplatnění. Jiní mají alespoň jednu jistotu. Mohou se vrátit tam, odkud odešli. Zaměstnavatel jim totiž podle zákona musí místo držet a vzít je zpět. Bez práce ale zpravidla nikdy nezůstanou. Jediným politikem, který kdy skončil na pracovním úřadu, byl Kamil Řezníček (ODS), bývalý krajský radní pro školství. Stal se ředitelem této instituce.

Karlovarský magistrát opouštějí politici koalice ODS a ČSSD, kteří po letech odcházejí do opozice.

Například náměstkyně Jana Petříková (ČSSD) se po osmi letech vrátí na Základní školu v Truhlářské ulici. „Vracím se do školy ráda, ba se i těším,“ poznamenala.

O nejbližší budoucnosti má jasné představy i první náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD). „Minimálně měsíc si dám oraz. A pak uvidím. Možná se vrátím k podnikání, které jsem na šest let pozastavil. A hlavně teď budu mít dost času na zdokonalení angličtiny,“ nastínil své plány Hybner. V politice zůstane i nadále. „Budu pokračovat v práci v zastupitelstvu, i když v opozici. A také chci aspirovat na post předsedy městského výkonného výboru sociální demokracie,“ dodal Tomáš Hybner.

I uvolněný radní Jiří Dietz (ČSSD) mění po osmi letech místo. „Před tím, než jsem začal pracovat ve veřejné funkci, jsem byl okresním tajemníkem sociální demokracie. Vracím se tedy na tento post,“ uvedl. Zastupitelem už Dietz zvolen nebyl.

Post primátora opouští i Werner Hauptmann (ODS), Zastupitelem ale zůstává. .„Jsem stále zaměstnancem Krajského úřadu Karlovarského kraje. Byl jsem zástupcem kraje v Bruselu a na svém dalším angažmá na tomto úřadě se musím s jeho vedením domluvit. Pak se rozhodnu,“ vysvětlil.

Do školy se hodlá vrátit také náměstkyně Dagmar Laubová (ODS). „Její pracovní poměr v Základní umělecké škole Antonína Dvořáka stále trvá. Podle zákona má proto plný nárok se vrátit. Složitější bude nyní rozhodnout, do jaké funkce a s jakým úvazkem,“ uvedl Vratislav Emler, krajský radní pro školství.

Dagmar Laubová odcházela ze ZUŠ Antonína Dvořáka jako zástupkyně ředitele pro budovu ve Šmeralově ulici. „Ze zákona mám nárok vrátit se na stejné místo a s tím počítám,“ uvedla.

Radní Emler ale dodal, že musí rozhodnout pověřená ředitelka Svobodová. „Na této škole je nyní více kantorů, než by mělo být, a Dagmar Laubová tak teoreticky nemá koho učit. To je problém,“ vysvětlil.

Dagmar Laubová a náměstek Petr Keřka už zastupiteli zvoleni nebyli. Petr Keřka (Nestraníci) opouští kromě náměstkovského postu i karlovarské zastupitelstvo. Zvolen nebyl. Dotaz, kde bude v budoucnu pracovat, přislíbil zodpovědět. Jeho vyjádření ale redakce před uzávěrkou neobdržela.

(iva, koz, kop)