V karlovarské koalici K20 je to stále jako v italském manželství. Strany dupou, vyjednávají, taktizují, ale stále jsou spolu. O tom, že se rozejdou, nechtějí ani slyšet. Ačkoliv názory koaličních členů na další spolupráci jsou rozdílné jak noc a den.

Základní otázka nyní zní, co dělat s odvolaným náměstkem Jiřím Kotkem, zda on bude s koalicí K20 hlasovat a zda bude třetí náměstek. Tento post by měla obdržet TOP 09, která by údajně nominovala Josefa Malého. A také je už na devadesát procent jisté, že prvním náměstkem bude Jaroslav Růžička z ALTERNATIVY.

„Jasno by mělo být tento týden. Většinu věcí už jsme si vydiskutovali a koaliční jednání posunuli,“ uvedl primátor Petr Kulhánek (KOA). Právě KOA a TOP09 jsou proti zřízení postu uvolněného zastupitele, který by měl být nabídnut odvolanému Jiřímu Kotkovi. A ALTERNATIVA zase chce garance, že koalice bude dvacetičlenná, trvalejšího rázu a funkční. „Jde o to, zda se naše podmínky podaří zapracovat do koaliční smlouvy. Naše požadavky nejsou dojednány, a zda nás bude dvacet? To není jisté,“ uvedl Jaroslav Růžička. Bez Kotka a jeho hlasu by totiž koalice neměla sílu cokoliv prosadit. Ztratila by totiž už tak křehkou většinu.

Ovšem podle Jiřího Kotka K20 zanikla 20. června vystoupením osmi členů KOA a TOP09. Ty pak s některými členy hnutí O co jim jde?! následně porušili koaliční smlouvu Kotkovým odvoláním. S tím koalici K20 podle Kotka navíc pomohla opozice.

„Zástupci ve vedení města KOA a radní TOP 09 a O co jim jde?! tak ztratili koaliční mandát a měli by logicky rezignovat na své funkce,“ uvedl Kotek.
KOA, jako lídr a vítěz voleb, podle něj nepředložila žádnou relevantní nabídku svým partnerům ke spolupráci. Namísto toho paradoxně vyžadovala návrh na řešení od zástupců ALTERNATIVY.

Na taktiku dalšího postupu už nemá koalice K20 příliš času. Primátor Kulhánek už v červnu uvedl, že do konce srpna by měla být situace vyřešena.
Jednání karlovarského zastupitelstva je navíc naplánováno na úterý 6. září v Alžbětiných lázních, kde budou také opoziční ODS a ČSSD požadovat vyjasnění letní karlovarské koaliční tajenky.

Co chce ALTERNATIVA:

KOA a TOP09 předloží záruky stability koalice, že se obdobná situace nebude opakovat
2. Koalice se dohodne, bude-li kádrovat své zástupce do funkcí, ANO, nebo NE
3. Koalice odvolá tajemníka města
4. Koalice bude pokračovat v zásadní reorganizaci úřadu MM (významné snížení stavu zaměstnanců)
5. Koalice se zaváže pokračovat v řešení starých kauz, tj. nestáhne podané a podá další podle jejich rozpracovanosti – východiskem byl opoziční účet a aktuálně zjištěné nové kauzy
6. Za akceptování předchozích navrhne ALTERNATIVA na místo náměstka J.Růžičku a do rady V.Davida
7. Při akceptování předchozích bude J. Kotek ochoten přijmout mandát k práci na „kauzách“ v pozici uvolněného zastupitele