Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontaminovanou zeminu u Dolního nádraží firma vyčistí

Karlovy Vary – Půda je nasáklá ropnými látkami a arzenem. Vedení města souhlasí, ale má podmínky.

19.7.2012 2
SDÍLEJ:

Takhle měl původně vypadat projekt Central parku. Nyní ho firma mění. Magistrátu se nelíbí výška a hmotnost budov.Foto: Archiv KD

Přes sto tisíc kubíků kontaminované zeminy v lokalitě u Dolního nádraží hodlá vyčistit společnost Lordship spjatá s developerskou firmou Gamma Property. Ta hodlá na těchto pozemcích v budoucnu vybudovat Central Park, podle investora jde o nadčasový multifunkční projekt, jenž svou architekturou, funkčností, velikostí i celoročním provozem má pomoci získat Karlovým Varům a Karlovarskému regionu image města evropského významu.

Přestože k projektu, do něhož chce Lordship investovat přes šest miliard, má město značné výhrady a k dohodě zatím nedošlo, firma nyní může učinit první krok. Půdu, která je zde zatížena arzenem a ropnými látkami, může vyčistit. A to na svých i přilehlých pozemcích města. Pokud ovšem přijme podmínky magistrátu.

„Firma musí zajistit provoz terminálu a parkoviště, vybudovat nájezd a sjezd z Dolního nádraží a poté toto území uvést do původního stavu," uvedli primátor Petr Kulhánek a náměstek Jaroslav Růžička. Město totiž nesouhlasí s tím, aby po sejmutí zeminy z hloubky dvou metrů byla půda zasypána pouze do výše pětatřiceti centimetrů.

Zároveň město požaduje, aby 104 tisíc kubíků zeminy firma vyvážela z města po železnici a pokud by bylo skutečně nutné pokácet alej stromů lemujících Západní ulici, pak je plně nahradit. Firma musí zároveň zajistit objízdnou trasu. „Pokud se nedohodneme, pak na našich pozemcích vyčištění půdy nedovolíme," zdůraznil náměstek Růžička.

Dekontaminace zeminy bude stát stovky milionů a podle představitelů města ji investor bude hradit z Fondu životního prostředí. Toto území bylo podle města kontaminováno arzenem a těžkými toxickými kovy za světové války, kdy po bombardování byl zdejší terén vyrovnáván hlušinou z okolních lomů.

To potvrzuje i investor. „Realizovanými průzkumy bylo na dotčeném území zjištěno znečištění horninového prostředí a podzemní vody a rozsáhlá kontaminace ropnými látkami a těžkými kovy. Kontaminace těžkými kovy pochází z navážek kráterů způsobených bombami spojeneckých vojsk na konci 2. světové války. Nadlimitní kontaminace ropnými látkami pochází z havárie respektive úniku motorové nafty mezi bývalými nádržemi nafty a výdejovými stojany v devadesátých letech minulého století," uvedl Juraj Šaštinský ředitel Lordshipu.

Dodal, že záměrem stavebníka je odstranění této staré ekologické zátěže. „Jako nejvhodnější koncepce sanačního zásahu pro území kontaminované těžkými kovy byla zvolena metoda částečných odtěžeb a vytvoření celoplošných ochranných protiexpozičních překrytů. Pro území v bývalém depu kolejových vozidel kontaminované ropnými látkami je navržena odtěžba kontaminované zeminy do úrovně cca jednoho metru pod běžnou úroveň hladiny podzemní vody s upravením vytěžené zeminy na schválené biodegradační ploše," vysvětlil.

Po odstranění nadlimitně kontaminovaných zemin bude proveden sběr ropných látek z hladiny podzemní vody stavební jámy a případné sanační čerpání do doby splnění stanovených sanačních limitů.

O Central parku je podle primátora Kulhánka město připraveno stále jednat. „Zatím jsme ale nedošli k dohodě o formě, podobě, funkci a využití. Tak, jak je koncipován, je ten projekt v rozporu se současně platným územním plánem. Chceme dále jednat a pokud možno najít shodu. Zatím k tomu však nedošlo. Čekáme na další návrhy," uzavřel primátor.

Autor: Ivana Kalinová

19.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení