Díky tomu mohou ušetřit na svozu komunálního odpadu, kterého je tak méně. To potvrzuje i prvenství v soutěži Liga odpadů nebo výsledky průzkumu odpadového hospodářství.

Popelnice jsou převážně o objemu 240 litrů. Větší paneláky, například na Lidické či Jungmannově, mají nádoby větší, 1100litrové. Na pár místech jsou popelnice o objemu 120 litrů. Na kontejneru najdete přesný popis toho, co je bioodpad a jak ho správně třídit. „Prosíme všechny občany, aby třídili správně. Pokud někdo do biokontejneru vhodí slupky od zeleniny v igelitovém pytlíku, znehodnotí celý kontejner,“ řekl starosta Josef Železný.

Ze stanovišť, kde bude opakovaně ukládán odpad, který do nádob nepatří, budou popelnice staženy. Pozor si je také nutné dát na skutečnost, že některé obchodní řetězce deklarují sáčky nebo igelitové tašky jako rozložitelné, bohužel ani ty nejsou do bioodpadu vhodné.

Jak tedy správně odpad vkládat? Slupky či části potravin můžete zabalit například do novin nebo ubrousků. Ty se snadno rozloží. Tímto tříděním může domácnost snížit objem komunálního odpadu až o 40 procent. Lidé si pak prodlužují dobu odvozu komunálního odpadu a na konci měsíce jsou o pár stokorun bohatší. Že se kontejnery osvědčily, potvrzuje i fakt, že Ostrov je jediné město v Karlovarském kraji s počtem obyvatel nad 5000 s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kilogramů na 1 obyvatele. Město se umístilo i na předních příčkách soutěže Ligy odpadů.

Rozmístění kontejnerů na bioodpad přijde ročně radnici na zhruba 550 tisíc korun. Město kontejnery objednalo na čtyři roky.