Tisíce smluv na prodej domů ve městě nyní kontroluje karlovarská radnice. Proč? Snaží se zjistit, zda lidé, kteří si od magistrátu kupovali za výhodných podmínek obytné domy, náhodou nešvindlovali. Ze stanovené kupní ceny totiž radnici zaplatili pouze čtyřicet procent. Zbylých šedesát mohli do tří let investovat, tedy uhradit opravy na zakoupeném domě. „Chceme mít jistotu, že lidé podmínky pro uplatnění slevy z kupní ceny skutečně dodrželi. Pokud tomu tak nebude, pak budeme požadovat uhrazení doplatku kupní ceny,“ uvedla Veronika Vlková, primátorka Karlových Varů. U dvou případů prodeje domů už radnice zjistila tak velké nesrovnalosti v profinacování kupní ceny, že je předala soudu.

Obejít stanovené podmínky při prodejích domů mohli lidé celkem snadno. „Stačilo se domluvit s dalším kupcem. Podepsal jste smlouvy, radnici předložil zálohové faktury, že jste šedesát procent skutečně proinvestoval, ale aniž byste na dům jen sáhl, okamžitě jste ho se ziskem prodal. Vždyť většinou šlo o nemovitosti v centru lázní, o něž měli zájem bohatí zahraniční kupci,“ popsal praktiky některých kupujících jeden z Karlovaráků, který nechtěl být jmenován. Vprověrce kupních smluv se radnice vrátí až do roku 1997. Kupní smlouvy na domy, které byly prodány před tímto datem, jsou už promlčené.

Radnice od nových majitelů bude požadovat doložení realizované ceny díla, předložení finálních faktur za opravy a důkaz, zda majitelé domů uhradili cenu prací ve stanovené lhůtě, tedy do tří let od koupi nemovitosti. Prověrka nemine ani ty domy, které už změnily vlastníka. „Pro nás je smluvním partnerem ten, kdo podepsal kupní smlouvu. To se týká i sdružení nájemníků, u něhož platí solidární odpovědnost,“ dodala primátorka Vlková.