Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola objevila prošlou pyrotechniku

Karlovy Vary - Živnostenský úřad kontroloval prodej zábavné pyrotechniky

31.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Živnostenský úřad v Karlových Varech provedl v týdnu před Silvestrem kontroly prodeje zábavné pyrotechniky. Kontrola probíhala na tržištích, v kamenných obchodech i velkých obchodních řetězcích v Karlových Varech a okolí.

U prodejců byl zjištěn prodej 400 kusů pyrotechnických předmětů, u nichž uplynula doba spotřeby. Předmětná pyrotechnika prodejcem byla okamžitě stažena z prodeje. Výsledek kontroly bude postoupen Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva k sankčnímu řízení.

Vzhledem k tomu, že přes veškerá upozornění vznikají každoročně škody na majetku, ale také dochází k ohrožení zdraví, způsobené nesprávným zacházením, je důležité dodržovat všechny zásady při manipulaci s pyrotechnikou a tím snížit riziko nebezpečí na minimum.

Doporučujeme věnovat pozornost již samotné koupi. Pyrotechnické předměty se mohou prodávat jen v původním balení od výrobce a obal by neměl být poškozený. Veškerá zábavná pyrotechnika musí být označena číslem rozhodnutí o schválení pyrotechnického předmětu k uvedení do oběhu. Na obale musí být uveden návod výrobce v českém jazyce, klasifikační třída, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti a nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti a označením výrobce či dovozce


Zábavná pyrotechnika se dělí do 3 kategorií podle míry nebezpečnosti:

I. třída (např. bouchací kuličky, prskavky, třaskavé proužky) se mohou prodávat osobám mladším 18 let, pokud to není v návodu k používání zakázáno.

II. třída (např. gejzíry, rakety s náplní barevných světlic nebo barevné dýmy) mohou nakupovat pouze osoby starší 18 let.

III. třída (např. dělové rány, různé druhy raket) prodej je možný výhradně osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů, které je rovněž mohou používat.

Připomínáme základní zásady bezpečného používání zábavné pyrotechniky:

Se zábavnou pyrotechnikou je možné zacházet pouze ve volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od domů, automobilů a podobně. Vždy je nutné dbát bezpečnosti přihlížejících nebo procházejících osob tak, aby pyrotechnika nezpůsobila újmu na zdraví nebo majetku. Pyrotechnické předměty třídy II a III se nesmí používat v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven. Větší ohňostroje je rozhodně vhodnější svěřit raději odborníkům – odborně způsobilým osobám. Nesbírejte již použitou nebo i nevybuchlou pyrotechniku.

Je naprosto samozřejmé, že není vhodná manipulace pod vlivem alkoholu nebo jiných drog. Obzvláště varovné jsou pokusy některých uživatelů pyrotechniky odpalovat ji zasazenou do skleněné láhve. Není také bezpečné znovu odpalovat nevybuchlou pyrotechniku. Naopak je potřeba ji bezpečně zlikvidovat v souladu s návodem k použití (např. prolít vodou a zakopat do země).

Při odpalování některých předmětů zábavné pyrotechniky jsou zrakové efekty doprovázeny mohutnými zvukovými efekty, např. petard a dělobuchů, které mohou při nevhodném odpálení poškodit sluch.

Doporučujeme ohleduplnost také k domácím zvířatům, psům a kočkám, které mají sluch mnohem citlivější než lidé a hluk jim může působit bolest.

Jan Kopál, mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary

31.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na tržiště přijedou farmáři

Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení