„V návaznosti na aktuální nařízení vlády Národní památkový ústav (NPÚ) do odvolání uzavírá památkové objekty s celoročním provozem a odkládá zahájení hlavní návštěvnické sezony na neurčito,“ uvedla Jana Hartmanová, mluvčí NPÚ. Zároveň se na zámku ruší veškeré prohlídky a akce, a to soukromé i veřejné, které se měly konat do poloviny dubna. „V případě již zakoupených vstupenek nebo rezervovaných akcí kontaktujte správu památkového objektu,“ uvádí na svých webových stránkách správa bečovského zámku. Dokdy bude hrad a zámek Bečov pro veřejnost uzavřen, to podle mluvčí Hartmanové nelze říci.

Ilustrační foto
Politizujete odbornou radu, vyčetla městu opozice

„Řídíme se mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví o zákazu hromadných akcí,“ vysvětlila. Přitom loňská návštěvnická sezóna 2019 byla pro bečovský hrad a zámek historicky nejúspěšnější, areál navštívilo 76 057 lidí, což je vůbec nejvíce od jeho otevření v roce 1996. Velmi úspěšně vstoupil bečovský hrad a zámek i do letošní sezony. O jarních prázdninách se tam vydaly především rodinys dětmi z Karlovarského i Plzeňského kraje.

Koronaviru odolává hrad Loket. Podle jeho ředitelky Jany Těžké zůstává veřejnosti do odvolání otevřen. „Bude však platit omezení počtu osob, které budou do objektu naráz vpuštěny. Početnějším skupinám doporučujeme dopředu učinit telefonickou objednávku na telefonu 352 684 648,“ vzkazuje zájemcům o prohlídku jedné z nejnavštěvovanějších památek na Sokolovsku ředitelka.

V hradu začaly také platit zvýšené hygienické podmínky. Například častější úklid sociálního zařízení pro návštěvníky doporučenými dezinfekčními prostředky. Samozřejmostí je doplňování dezinfekčních prostředků na mytí rukou. Dále je to pravidelné dezinfikování podlah v jednotlivých přístupných expozicích a také předmětů, se kterými návštěvníci přijdou do bezprostředního kontaktu. Jde například o dveřní kování nebo zábradlí.

UČITELE NYNÍ kvůli uzavření škol suplují rodiče, kteří dohlížejí na domácí výuku dětí.
PODÍVEJTE SE: Domácí výuka má své výhody, ale i úskalí

Na mimořádná opatření v souvislosti s koronavirem reagují také ve františkolázeňském chrámu svaté Olgy. „Zvýšili jsme běžná hygienická opatření. V chrámu otíráme kliky a další plochy, kterých se lidé často dotýkají, dezinfekcí. Zajistili jsme s předstihem zásoby dezinfekčních ubrousků na utírání rukou. Instruujeme farníky, aby v případě respiračních onemocnění zůstávali doma. Pro osoby, které by kašlaly, máme připravené roušky. Náš chrám spadá účastí na nedělních bohoslužbách pod 100 lidí, chod bohoslužeb nebude tedy zatím nijak omezen, stejně tak jako vysluhování svátostí. Samozřejmě sledujeme rozhodnutí a doporučení hygieniků a vlády,“ konstatoval duchovní správce chrámu Metoděj Vít Kout.