Plzeňský biskup Tomáš Holub na tuto slavnostní akci dorazil z cesty po Francii. Svatostánek je po rekonstrukci a po vysvěcení se tam znovu mohou konat pohřby. Kvůli nim museli místní obyvatelé do nedávna cestovat například do krematoria v Karlových Varech.

„Roku 2001 jsme začali vyjednávat s plzeňským arcibiskupstvím, aby se kostel převedl na město Ostrov. Smlouvy byly podepsány o dva roky později. Roku 2006 začaly opravy, které stály přibližně osm milionů korun. Zhruba přes polovinu platilo město. Pořídili jsme potřebné vybavení a dnes jsme tu v okamžiku, kdy je kostel znovu připravený na vykonávání pohřbů,“ řekl místostarosta Ostrova Marek Poledníček.

Dodal, že rekonstrukční práce byly složité a završila je instalace oltářního obrazu patrona Jakuba. V rámci ceremoniálu biskup posvětil stěny kostela či okouřil oltář kadidlem.

„Kostel je určitým způsobem symbolem města a získal si místo ve vašich srdcích,“ uvedl biskup.

Hřbitovní svatostánek je součástí historie Ostrova od počátku třináctého století. Poprvé se vysvěcení románského kostela konalo roku 1226 hned po jeho výstavbě, následně se využíval až do poloviny dvacátého století. Od roku 1945 desítky let chátral.