Milovníci běžeckého lyžování se nemusejí obávat. Trasy by měly být kvalitní a upravené. Na jejich údržbu přispěje i Karlovarský kraj a zároveň řada měst a obcí přichystala nejrůznější novinky.

„Rozpočet projektu činí 1 milion 720 tisíc korun a návrh výše příspěvku je 855 tisíc korun,” informoval Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Kraj bude hradit obcím, které si zažádaly, padesát procent nákladů na budování a údržbu běžeckých tras. „Žádaly si Nové Hamry, Březová, Horní Blatná, Boží Dar, Mariánské Lázně, Krásná, Abertamy, Hranice, Lyžařský klub Slovan Karlovy Vary, Biatlon klub Jáchymov i místní radnice a Pernink,” vyjmenoval žadatele náměstek.

Celkem bude upravováno 339 kilometrů tras. „To je o třináct kilometrů méně než v roce 2010. Na druhou stranu v roce 2009 se upravovalo pouze 179 kilometrů,” dodal Navrátil.

Města a obce v Krušných horách tuto aktivitu kraje velmi vítají. „Člověk samozřejmě nemůže být spokojený nikdy, ale jsme rádi, že se kraj nějakým způsobem angažuje a hlásí se k běžeckým trasám,” uvedl Jan Horník, starosta Božího Daru.
Ten potvrdil, že by město Boží Dar chtělo zvýšit pravidelnost úprav. „Například kolegové v Německu je udržují častěji. Chtěli bychom to zkusit taky. Vyzkoušíme nový model, že bychom část okruhů kolem Špičáku udržovali denně. Samozřejmě podle počasí,” doplnil starosta.
Radnice by se chtěla v budoucnu také pokusit založit obecně prospěšnou společnost, která by tyto práce měla na starosti. „To je model, který by mohl zafungovat. Společnost by se o tratě starala, sháněla si i nejrůznější sponzory a podobně. Jsem v tom trochu skeptický, ale za pokus by to stálo určitě,” řekl Jan Horník.

Důležitou informací pro nadcházející sezonu je i to, že se na Božím Daru změnilo dopravní značení a lidé by si toho měli všímat. Bude fungovat také nové parkoviště. „Uvnitř města už se parkovat nebude jak koho napadne. Budeme se snažit vždy k tomuto parkovišti přivést běžeckou stopu, aby lidé mohli vyrazit rovnou od něj. Cena parkování bude padesát korun, a to jak na hodinu, tak třeba na celý den. Chceme vyjít návštěvníkům maximálně vstříc,” nastínil božídarský starosta Horník.

Některé novinky čekají běžkaře také v Abertamech. „Za příspěvek od kraje jsme velmi rádi. Finance by měly být ve výši 110 tisíc korun,” oznámil Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam.

Zde přibyly pro návštěvníky některé novinky. „Chtěli bychom začít upravovat cestu na Plešivec. Zároveň v areálu Technických služeb Abertamy budou pro lidi skvělé podmínky, kvalitní bufet a také z areálu bude navazovat na běžecké stopy. Vzniklo také nové parkoviště pro sto aut,” informoval Lakatoš.
V Abertamech si na své přijdou také děti. „Bude tady speciální kilometrový okruh, kde budou moci děti plnit nejrůznější úkoly a podobně. Za to pak dostanou odměny v místním bufetu,” dodal starosta.

Lidé už se na hory těší. „Mám raději běžky než sjezd a najezdím toho opravdu hodně. Je velmi dobře, že se trasy upravují a klidně bych přivítal, kdyby to udržování bylo ještě pravidelnější a lepší. Je to ale jako všechno o penězích,” řekl lyžař Jiří z Nejdku.