Do životaschopného stavu chce Karlovarský kraj uvést projekt vědecko-technického parku. Ten by měl stát v areálu krajského úřadu. Do tohoto parku se bude vedení kraje snažit nalákat firmy pomocí speciálních voucherů.

„Získáme tím přehled o firmách, které inovují své výrobky a nebrání se výzkumu. Ty by potom v parku našly své uplatnění,” uvedl Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Na objekt vědecko-technického parku bude vyhrazena částka 300 milionů korun. Ten by měl mít rozlohu 5 200 metrů čtverečních. „Projekt chápeme jako naši podporu firmám z kraje,” doplnil náměstek.

Kraj by na projekty firmám přispíval padesáti procenty. „Aktivita bude otevřená pro malé, střední i velké podniky. Právě ty chceme na tyto možnosti přilákat vouchery. Ty pro nás budou v podstatě takovým magnetem, na který by se nám podniky mohly samy přitáhnout. Příspěvek bude přibližně dvě stě tisíc korun. Může jít o projekty z oblasti zemědělství, strojírenství a mnoha dalších. Jde nám skutečně o inovační technologie a výzkum,” dodal Navrátil.
Odevzdané projekty od firem pak budou hodnotit dva nezávislé posudky a vyhodnotí je komise.

Projekt na objekt vědecko- technického parku už je hotový, stavět by se podle náměstka mohlo začít v příštím roce.
Počet zájemců by se měl zvyšovat postupně. „Samozřejmě neočekáváme, že bude hned obrovský zájem. Ten by se měl rozšiřovat časem. Doufáme, že nám tento záměr vyjde a všichni budou spokojeni,” nastínil náměstek hejtmana.

Důvodem, proč kraj do podobných aktivit vstupuje, je i touha udržet zde studenty vysokých škol. „Jsme se školami v kontaktu a budeme se snažit sem přilákat studenty. Podobná aktivita by také mohla zvýšit zaměstnanost v kraji,” přeje si Navrátil.

Prostory v objektu parku by kraj firmám pronajímal. „Provoz vědecko-technického parku by měl přijít ročně přibližně na pět milionů korun,” doplnila informaci Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje.