Tu první mají oba týmy za sebou a vedení kraje při něm požádalo karlovarské radní, aby jako jednu z priorit řešili možnost převést na kraj pozemek v Karlových Varech vytipovaný pro stavbu Domova se zvláštním režimem Matyáš. Ten v současnosti sídlí v Nejdku na Karlovarsku. V budoucnu by právě na území krajského města mohl kraj vybudovat moderní sociální zařízení s kapacitou 110 lůžek.

Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová potvrdila, že vedení krajského města plánuje obnovit provoz karlovarského krematoria. Náklady na opravu pece dosáhnou asi 5, 9 milionu korun. Radní města pak informovala hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová o plánu starostky Doupovského Hradiště vybudovat na území obce nové krematorium i s kompletním zázemím.

Hejtmanka dále představila projekt společného operačního střediska, které by mělo vzniknout v areálu krajského úřadu. Na jednom místě by v něm našly zázemí všechny složky Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje. „Na rok 2019 máme vyčleněny finanční prostředky na studii proveditelnosti, do budoucna se ale chceme s městem bavit o spolufinancování střediska,“ uvedla hejtmanka.

Ilustrační fotografie.
Jaké byly policejní vánoce? Sloužily stovky policistů

Diskutovalo se rovněž o záměru otevření letecké školy na karlovarském letišti, což vyvolalo obavy občanů dotčených obcí z hlukové zátěže a zhoršení životního prostředí. Vedení letiště proto ve spolupráci s leteckou školou F AIR uspořádalo před nedávnem ukázku vzletů výcvikových letadel a diskusi se zájemci o podrobnosti výcviku pilotů.

Radní města Pavel Bouška upozornil na to, že lidem může vadit především takzvané hlukové pozadí, přelety strojů nad lázeňskými lesy či golfovým hřištěm. Proto by ve smlouvě, v případě uskutečnění záměru, měly být jasně stanoveny časy vzletů, jejich četnost, vymezení území i sankce za porušení podmínek.

Náměstek hejtmanky Martin Hurajčík připomněl, že karlovarské letiště je letištěm mezinárodním, které by se mělo dále rozvíjet, v plánu je rozšíření i prodloužení přistávací dráhy a zavedení linek do nových destinací.

„Myslím, že lidé se obávají především proto, že mají špatné zkušenosti s akrobatickými letci, kteří nerespektují vymezený vzdušný prostor. Připravíme takovou smlouvu s leteckou školou, kde budou uvedeny všechny podmínky tak, aby její činnost co nejméně obtěžovala okolní obce. Stejně jako jejich starosty i vás bych chtěla ujistit, že bez vašeho souhlasu tuto smlouvu nepodepíšu. A nabízím městu, aby vstoupilo do společnosti Letiště Karlovy Vary a bylo spolu s námi zodpovědné za hospodaření a podílelo se na financování chodu letiště,“ zdůraznila hejtmanka.

Poznamenala, že kraj také bude neprodleně jednat s aeroklubem o jeho dalším působení na letišti.

Půlnoční mše na zámku v Bečově.
FOTO, VIDEO: Zámeckou kaplí zněla poprvé půlnoční mše