Nejen v Karlových Varech, ale i v ostatních městech regionu budou možná jezdit cestující ekologickými autobusy. Kraj má totiž v plánu zpracování studie na využití stlačeného zemního plynu jako paliva pro linkové autobusy. Radní zvažují využít tyto busy i na meziměstských linkách.

„Je to částečně moje iniciativa. Chceme zjistit, zda by bylo možné, aby v kraji jezdily autobusy na stlačený plyn. Víme, že pořizovací cena je dražší, ale chceme aby studie zjistila i všechny další souvislosti,“ uvedl pro média hejtman Josef Novotný.

Stlačený zemní plyn (CNG), používá v Česku k pohonu několik stovek osobních aut a část veřejných dopravců. Asi největší výhodou autobusů jezdících na stlačený zemní plyn je úspora na palivu.

„Provozem plynových autobusů ušetří dopravce třetinu nákladů. V Karlových Varech dosahují úspory přes dvě koruny na každý ujetý kilometr,“ tvrdí Lucie Kadlecová z České plynárenské unie. Studie také musí počítat s čerpacími stanicemi pro tyto autobusy. V jiných městech dokonce počítají dopravní podniky se zájmem externích zákazníků. Dopředu si tak vytvořily dostatečnou rezervu a budou schopny obsloužit všechny zájemce.

„Autobusem jezdím jen občas. Ale pokud nebude dražší jízdné, jsem pro ekologické vozy,“ řekla Jitka Petráková ze Sokolova.
Jeden takto speciálně upravený autobus pro městskou hromadnou přepravu stojí zhruba 7,5 milionu korun. Mezi jeho nesporné přednosti patří také nízkopodlažní část autobusu, místo pro invalidní vozík nebo kočárek a výklopná plošina.