V příštím školním roce se na středních školách v kraji neotevře 18 tříd. Hlavním důvodem je velký úbytek studentů a také nový návrh na financování školství ze strany státu. Redukce se bude týkat zejména oborů, které se ředitelům nedaří naplnit nebo bude možné je studovat na jiných školách v okrese či kraji.

„Bohužel redukci některých oborů se nevyhneme. Snažíme se ale udržet oborovou strukturu alespoň v daném okrese. Hlavním problémem je demografický vývoj. V roce 2006 chodilo do středních škol v kraji přibližně čtyři tisíce studentů. V letošním roce jich je už pouze 2 700,” uvedl krajský radní pro oblast školství Vratislav Emler. Do prvních ročníků středních škol nastoupilo letos o 600 studentů méně a celkově ubylo na středních školách 1000 studentů.

Ubude například jedna prima osmiletých gymnázií v Chebu a Ostrově, tři obory na Integrované střední škole technické a ekonomické v Sokolově, po dvou oborech na loketské průmyslovce, v hotelové škole v Mariánských Lázních či Střední živnostenské škole v Sokolově. „Na základní a střední školství mají přijít do Karlovarského kraje příští rok asi dvě miliardy korun. To je ovšem o 100 milionů méně než letos,” dodal.