Nejenže se po letech v Karlovarském kraji objevily lunární dny, kdy se denní teploty stabilně pohybovaly kolem minus deseti stupňů Celsia, ale také je kraj nejdelší dobu bez slunečního svitu za posledních osmnáct let. Heliografy, neboli slunoměry, naměřily od konce prosince do včerejšího dne doslova po vteřinách pouhých 8,1 hodin slunečního svitu.

„Je to něco naprosto nebývalého. V uplynulých letech svítilo slunce v zimě mnohem častěji,“ uvedl pozorovatel počasí Rudolf Kovařík, který má na své zahradě v Šindelové na Sokolovsku klimatologickou stanici. Ta odesílá důležité informace o počasí do plzeňského hydrometeorologického ústavu.

Podle Kovaříka však díky oblačnosti a proudění frontálního systému nesužují kraj tak velké mrazy jako v jiných částech republiky. „Naměřili jsme nejnižší teplotu minus 12,1 stupně Celsia. Kdyby se však vyjasnilo, rtuť teploměru by mohla klesnout až k pětadvaceti stupňům,“ poukázal Kovařík.

Odborníci varují, že současný charakter počasí bez slunečního svitu má enormní vliv na psychiku lidí. Ti to potvrzují. „V neděli na chvíli slunce vykouklo. Hned jsem měl lepší náladu. Byl to ale jen okamžik. Doufám, že ty pravé slunečné zimní dny přijdou,“ řekl Richard Štětina z Oloví.

Podle meteorologů by v kraji mohly teploty klesnout z úterý na středu, kdy se má vyjasnit. A to až na minus osmnáct stupňů. Ve čtvrtek se už ale zase oteplí a očekávají se i sněhové přeháňky. Napadnout by mohlo až dvanáct centimetrů sněhu.

Nejnižší teplota v letošní zimě byla naměřena právě v Šindelové, –18 stupňů.