Z tohoto objemu jsou 969,4 milionu korun půjčky na předfinancování projektů dotovaných z Evropské unie. Znamená to, že kromě svého patnáctiprocentního podílu dostane kraj z této částky většinu zpět.

Jen úvěry v celkové výši 575 milionů Kč na stavbu nového pavilonu v karlovarské nemocnici a sídla záchranné služby zaplatí kraj celé. ČTK to oznámil hejtman Josef Novotný (ČSSD).

První velký úvěr, 300 milionů korun, si vzal Karlovarský kraj v roce 2005 od ČSOB právě na předfinancování evropských projektů. Tento úvěr je i prvním, který už kraj dokázal splatit. U všech tří zbývajících úvěrů má Karlovarský kraj v letech 2012 až 2013 stanoveny fixní splátky jistin a úroků v celkové výši 212,4 milionu korun ročně. Nejdéle by měl kraj splácet úvěr 500 milionů korun na pavilon akutní medicíny, a to do roku 2028. Půjčku 75 milionů korun na sídlo záchranářů zaplatí do roku 2020.

Minulá krajská vláda vedená ODS podle hejtmana zvýšila zadlužení kraje o 2,1 miliardy korun. A to kvůli úvěrovým smlouvám na naplánované projekty, pro něž bylo možno čerpat evropské dotace. Novotný poznamenal, že většina z akcí je pro rozvoj kraje důležitá a nechce je zpochybňovat.

Stovky milionů korun přitom kraj ještě nevyčerpal a má je nyní uloženy na různých fondech. „Ani přes určité úvěrové zatížení nejsou s hospodařením problémy. Všechny peníze byly dosud účelně vynaložené," dodal hejtman.