Krajský úřad našel ve své rezervě další peníze na pořádání kulturních akcí. Šanci tak měl i festival politické písně v Sokolově, na který se v prvním kole nedostalo. I přes doporučení kulturní komise však rada kraje opět zamítla poslat do Sokolova 30 tisíc korun.

„Ano, rada kraje neschválila udělení příspěvku festivalu politické písně v Sokolově,“ potvrdila tisková mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. Pořadatelé kroutí hlavou a krok politiků nechápou.

„Na jednu stranu nás mrzí, že rada kraje opět nedoporučuje přispět na politickou píseň. Na druhou stranu jsem rád, že nás podpoří ministerstvo kultury,“ řekl jeden z pořadatelů Miroslav Balatka. O grant žádali i minulý rok, ale neuspěli. Letos naopak přispějí ministerští úředníci částkou 60 tisíc korun.
„Grantu z ministerstva si vážím, protože o něm rozhodovali odborníci na slovo vzatí,“ pokračoval Balatka. Rozhodnutí krajské rady složené převážně z řad ČSSD a KSČM tak opět vyvolává spekulace zda nejde o reakci na loňskou anketu Český papaláš, kterou vyhrál s velkou převahou šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

První ročník měl podtitul Festival proti papalášství, koncerty obstaraly kapely jako Švihadlo, Garáž, Znouzectnost anebo The Plastic People of the Universe. Návštěvníci mohli také pobesedovat s výtvarnou skupinou Ztohoven.

„Letos se zaměříme se na alibismus a pasivitu v nás. Právě proti tomuhle fenoménu dnešní doby bychom rádi nasměrovali Festival Proti Pasivitě,“ dodal Balatka.