„Raději jsem obětovala dovolenou v Chorvatsku, než abych na řemeslníka, který nám měl zmodernizovat koupelnu na chatě, čekala další rok,“ uvedla Jana z Karlových Varů. O oživení těchto profesí se snaží i zaměstnavatelé a na jejich žádost zareagoval i Karlovarský kraj. Nově tak od příštího školního roku otevře učební obory, které byly z rejstříku škol vymazány. „Na střední odbornou školu stavební se vrací učební obory malíř a klempíř, na Integrovanou střední školu v Chebu řezník a uzenář. V obou případech se počítá s otevřením tříd až pro třicet šest žáků,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Tento výčet by podle ní mohly do budoucna ještě doplnit obory klempíř, pokrývač, tesař nebo kominík. Také Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary zavádí od příštího školního roku nové, moderní obory. Ve spolupráci se společností MOSER, která díky bohaté tradici výroby skla šíří věhlas našeho regionu doma i ve světě, se pro nový školní rok chystá škola otevřít nový obor zaměřený na design skla.

Jedná se o čtyřletý umělecký maturitní obor a jeho praktická výuka bude probíhat ve studiu firmy. Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary, tedy bývalá „keramka“, už chystá talentové zkoušky do uměleckých oborů. I pro příští rok nabídne zájemcům o studium šest maturitních oborů a dva učební.

„Je pravda, že se nás teď rodiče často s obavami ptají, jestli škola v souvislosti s nedávným uzavřením staré budovy v havarijním stavu bude i nadále pokračovat bez omezení a nabírat žáky do všech oborů. Samozřejmě ano, nic se nemění a vedení školy i všichni pedagogové pokračují ve své práci. S prvními studenty se uvidíme už na začátku ledna při talentových zkouškách. Každého, kdo bude mít zájem, a platí to pro budoucí žáky i jejich rodiče, zveme na den otevřených dveří. Ten se koná zítra od 9 do 17 hodin. O nabídce naší školy se zájemci také dozvěděli na výstavách středních škol v Ostrově, v Sokolově a v Chebu,“ uvedla ředitelka školy Markéta Šlechtová.

Karlovarský kraj také počítá s rozšířením výuky střední policejní školy v Sokolově. „Chtěli bychom, aby se zde v příštím školním roce otevřely dvě třídy maturitního oboru Bezpečnostně právní činnost, do kterého letos na ISŠTE v Sokolově nastoupilo 26 žáků. Zároveň intenzivně jednáme s Ministerstvem obrany o otevření pobočky střední vojenské školy, kde by od nového školního roku studovali specialisté vzdušných sil se zaměřením na strojírenství,“ doplnila hejtmanka Mračková Vildumetzová.