Jde o nepříjemnou souhru náhod, diletantství, nebo o mistrné surfování na jedné vlně s firmami, které mají vyhrát výběrová řízení? To snad ví jen vedení Karlovarského kraje. V každém případě se politikům ani po půldruhém roce nepodařilo uzavřít ani jeden z tendrů na přístrojové vybavení do Karlovarské krajské nemocnice (KKN) za 150 milionů korun. Pacienti a lékaři v karlovarské, chebské a sokolovské nemocnici tak stále čekají na nová lůžka a přístrojové vybavení včetně magnetické rezonance.

„Celou sumu 150 milionů tvoří dotace z Regionálního operačního programu programu Severozápad. Podíl Karlovarského kraje činí patnáct procent a akce je předfinancována krajem,“ vysvětlila krajská mluvčí Jana Pavlíková.

Kraj jakékoliv podezření z manipulace při tendrech striktně odmítá. „Ubezpečuji, že švindly zde nejdou. S hejtmanem Novotným ale sdílím znepokojení nad tím, že to tak dlouho trvá. Jde ale o technické problémy, které vše zdržují,“ zdůraznil Václav Larva (ČSSD), krajský radní pro zdravotnictví.
Smůla při výběrových řízení se kraji začala lepit na paty v únoru 2010. Vyhlášený tendr na lůžkové komponenty byl zrušen kvůli tomu, že nedopatřením došlo k otevření obálky s nabídkou, která prý nebyla označena heslem ´neotvírat´.

Druhý pokus ze srpna stejného roku skončil v únoru 2011 stejně neúspěšně. „Veřejná soutěž byla zrušena, protože zadavatel soutěž nezveřejnil v Úředním věstníku Evropské unie. Třetí soutěž je ve stadiu přípravy zadávací dokumentace a nejbližší době bude zveřejněna,“ uvedla mluvčí Pavlíková.
Obdobně neslavně dopadla i soutěž na zdravotnické přístroje za 82 milionů, kterou kraj vyhlásil v únoru 2010. Po třech měsících byla zrušena. Důvod? Všechny podané nabídky prý výrazně překročily předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Druhý tendr ze září 2010 skončil v lednu 2011 stejnou chybou, jako soutěž na lůžkové komponenty. Opět prý nebylo výběrové řízení uveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie. Třetí pokus z března 2011 skončil o měsíc později. Skrečovala jej námitka podaná jednou ze společností, která se soutěže účastnila. Ta byla sice zamítnuta, ale v květnu padla další. „Po zvážení a konzultaci s právníky a členy představenstva Karlovarské krajské nemocnice byla prodloužena lhůta pro podání nabídek do 20. května, hodnocení je naplánované na 27. květen,“ zdůvodnila průtahy tendru Pavlíková. Podle kritiků soutěže jde ale pouze o strategický manévr, aby zakázku vyhrála vybraná firma. „Soutěž je šita na míru dvěma největším dodavatelským firmám v zemi a existuje podezření, že se v soutěži má rozhodnout pouze mezi nimi,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.

Výběrové řízení na magnetickou rezonanci za dvacet pět milionů z února 2010 dokresluje fatální krajský neúspěch při veřejných zakázkách pro krajskou nemocnici. Společnost Philips podala proti rozhodnutí o vítězi návrh k přezkoumaní úkonů zadavatele k antimonopolnímu úřadu a ten v únoru 2011 rozhodl o zrušení nejvhodnějšího uchazeče a vrátil celou věc k novému posouzení. „Nová hodnotící komise pak vyloučila z výběrového řízení všechny uchazeče, protože nesplnili požadavky zadávací dokumentace. jedna z firem se ale odvolala a situace se nyní řeší,“ konstatovala mluvčí.

Výběrové řízení na magnetickou rezonanci pro karlovarskou nemocnici, které ani po roce stále ještě není uzavřené, projednávali i krajští zastupitelé na dubnovém zasedání. Generální ředitel KKN Zdeněk Horák je informoval, že všichni uchazeči tendru byli vyloučeni a čeká se na vypršení lhůty pro podání námitek, aby bylo možné celou soutěž zrušit a vypsat novou. Radní Bradáč (ČSSD) pak uvedl, že do nové komise pro hodnocení nabídek již budou přizváni pouze odborníci „zvenčí“, aby nemohla nastat situace z léta 2010. Komise tehdy doporučila jako vítěze firmu Philips, která ale dle sdělení radního Bradáče nabízela jen „rozšlapaný Volkswagen, který by se ani nevešel do budovy, potřeboval by dvě chladící věže a samostatnou elektrárnu“.