„Jde o pilotní program, který po čtyřech letech vyhodnotíme. Záměr ale musí schválit zářijové krajské zastupitelstvo," uvedl Václav Sloup (KSČM), krajský náměstek pro školství.

Stipendia pro vysokoškoláky zavádí kraj proto, že v Karlovarském kraji je minimum vysokoškolsky vzdělaných lidí. „Podíl 7,2 je velmi zarážející. Jsme na poslední příčce v republice," uvedl Sloup.

Kraj se s tímto problémem potýká dlouhodobě. Řada mladých lidí, kteří odešli studovat do jiných měst, se už zpět většinou nevrací.

„Co bych tady dělal? Práce je málo, a navíc mizerně placená. A život je tady, například ve srovnání s Plzní, drahý," vysvětlují vysokoškoláci důvod, proč do Karlových Varů a dalších měst v Karlovarském kraje zpět už nechtějí.

A to chce vedení kraje nabídnutými penězi změnit.

Studenti mohou o stipendia požádat po skončení prvního ročníku vysoké školy. Za každý rok, kdy budou dostávat stipendia, budou muset v kraji rok pracovat nebo podnikat. Do této doby se ale nebude započítávat například mateřská dovolená nebo doba, kdy budou dostudovaní mladí lidé evidovaní na úřadu práce. „Pokud podmínky nesplní, budou muset peníze kraji vrátit. Na to budou mít deset let," dodal náměstek Sloup.

Zatím se kraj chystá stipendium nabídnout maximálně pětadvaceti studentům. „To znamená, že by to celkem stálo milion šest set tisíc korun. Když bude zájem o stipendia větší, budou zájemci losovat. V odůvodněných případech ale může kraj také rozhodnout, že zaplatí stipendium i dalším studentům," vysvětlil náměstek Sloup.

Karlovarský kraj zatím nebude omezovat strukturu žadatelů o stipendia. Podle Sloupa je na studentech, aby si rozmysleli, jestli je jejich obor v kraji uplatnitelný.

Náměstek Sloup také počítá s tím, že o program by mohli projevit zájem i zaměstnavatelé.

„Pak by mohl vzniknout fond, odkud by se tyto studijní příspěvky čerpaly," vysvětlil.

Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) jde o první krok, který může kraj pro návrat vysokoškoláků do regionu učinit.

„Dalším musí být zapojení firem. Proto chceme podepsat memorandum s hospodářskou komorou o tom, že bude aktivně pro vysokoškoláky hledat místa a vytvářet je," dodal Novotný.