Hejtman Josef Novotný nesouhlasí se záměrem ministerstva obrany, které chce v rámci optimalizace vojenských újezdů část území Karlovarského kraje připojit k Ústeckému kraji. 

Ministerstvo podle hejtmana nerespektuje v případě Karlovarského kraje historická katastrální území, která existovala před vznikem vojenského újezdu Hradiště. „Jedná se konkrétně o část katastrálního území, které patřilo obci Valeč.

Ministerstvo obrany jej chce připojit k Podbořanskému Rohozci v Ústeckém kraji. Došlo by tak ke změně hranic mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a náš kraj by přišel o část svého území,“ vysvětlil Josef Novotný. Dodal, že se záměrem ministerstva nesouhlasí i starosta Valče.

Hejtman proto požádal ministra obrany o přehodnocení záměru. V této věci se obrátil rovněž na Generální štáb Armády České republiky. „Je s podivem, že s námi takto závažnou věc nikdo nekonzultoval. Očekáváme proto, že naše připomínky budou jak ze strany ministerstva, tak ze strany armády akceptovány a zapracovány do konečné dokumentace,“ dodal hejtman Josef Novotný.

Naopak starostka obce Kyselka nevidí v tomto rozhodnutí nic negativního. „V rámci újezdu Hradiště se jedná jen o několik hektarů v okolí Podbořan u obce Bukovina. V případě takto malého množství území bych řekla, že to nikomu moc vadit nebude. Zbytek území pak zůstane tak jak je,“ řekla starostka Kyselky Petra Hoffmanová.

Ve vojenském újezdu Hradiště žije nyní zhruba 560 obyvatel. Záměrem Ministerstva obrany je vyčlenit z jeho území všechny sídelní útvary, v nichž tito občané v současné době žijí.

Předpokládá se, že celý proces by měl být ukončen do roku 2015. Újezd má být v budoucnu zhruba o patnáct procent menší.

Vojenský prostor Hradiště zaujímá deset procent rozlohy Karlovarského kraje. Nachází se mezi městy Karlovy Vary, Bochov, Klášterec nad Ohří a Podbořany v Doupovských horách. Má plochu 331,61 kilometrů čtverečných, je tedy největším vojenským újezdem v České republice.

„Osobně mi jsou takováto rozhodnutí proti srsti. Cokoliv se nachází v Karlovarském kraji, zde má také zůstat. Není dobré tedy něco připojovat k Ústeckému kraji,“ dodal Miroslav Egert.

(iva, hni)