Kritikou vedení karlovarského magistrátu nešetřil na včerejší tiskové konferenci Karlovarského kraje hejtman Josef Novotný (ČSSD).

„Nemám dobrý pocit z toho, že mi v pondělí večer volá někdo ze starorolské porcelánky a tvrdí, že kvůli kraji, který neposkytl městu Karlovy Vary prostory pro zastupitelstvo, nedostane peníze,“ rozohnil se hejtman. „Navíc v programu zastupitelstva města o schvalování peněz pro zaměstnance porcelánky nic není, takže vůbec nechápu podobnou kritiku,“ doplnil hejtman Novotný.

Podobného názoru byl i městský zastupitel a stranický kolega hejtmana Tomáš Hybner (ČSSD). „O ničem podobném jsem nevěděl, nemám informaci, že bylo v plánu schvalovat nějakou podporu lidem ze starorolské porcelánky. Nikdo nám to nesdělil,“ uvedl Hybner.

Primátor Petr Kulhánek (KOA, na snímku) má však na věc jiný pohled. „Pan hejtman má pravdu, že v programu taková věc nebyla, ale o této pomoci se začalo uvažovat až v době, kdy byl materiál pro zastupitele už připraven. Pokud by se v úterý 25. ledna zastupitelstvo konalo a kraj nám neodmítl poskytnout prostory, tak by materiál šel rovnou zastupitelům na stůl,“ konstatoval karlovarský primátor.

Jeho stanovisko potvrdil také Jan Kopál, mluvčí magistrátu. „Návrh programu včetně materiálů k jednání zastupitelstva se sestavuje a distribuuje 10 dnů před samotným jednáním zastupitelstva. Konečný program svého jednání ale stanovuje až samo zastupitelstvo na začátku svého jednání, a to má samozřejmě možnost zařadit také body další,“ konstatoval mluvčí Kopál.

Podle něj informace o tom, že soud rozhodl o insolvenčním řízení Starorolského porcelánu, padla až v době, kdy už byly materiály a program zastupitelstva distribuovány. Materiál nemohl být tedy připraven a řádně zařazen deset dní před jednáním zastupitelstva, protože v tu dobu ještě nebylo insolvenční řízení vůbec zahájeno. Přesto měl být na úterním jednání předložen zastupitelům, kteří by zvážili, zda se chtějí tímto naléhavým tématem zabývat. Bohužel tu možnost nemají.

„Neumožnění konání zastupitelstva se však nedotkne pouze zaměstnanců tohoto podniku, ale také pracovníků a klientů sociálních služeb, příjemců dotací a grantů, občanů řešících své majetkové vztahy, osob čekajících na příspěvek města pro krizové situace a desítek dalších osob či institucí, kteří budou muset o to déle čekat na tolik potřebné rozhodnutí města,“ dodal Kopál. „Rozhodně nelze bagatelizovat všechny nesnáze vzniklé znemožněním konání zastupitelstva tím, že ze zveřejněného programu nebylo možno vyčíst, že se zastupitelstvo má zabývat příspěvkem pro zaměstnance Starorolského porcelánu Moritz Zdekauer,“ uzavřel mluvčí.

Hejtman dále poukázal na to, že náhradní termín zastupitelstva už mohl být klidně i v pátek. „Rozhodnutí kraje jsem obdržel písemně až v pondělí, takže se to nedalo urychlit. Termín 15. února je podle mě nejbližší možný, protože budou zároveň jarní prázdniny, a jak nyní někteří představitelé opozice kritizují, že má být zastupitelstvo dříve, tak v opačném případě by zas tvrdili, že je to narychlo,“ řekl karlovarský primátor Kulhánek.

Zasedání odloženého karlovarského zastupitelstva se bude konat v úterý 15. února v 8.30 hodin v Lidovém domě. Zastupitelé projednají především rozpočet města a dalších téměř sedmdesát bodů včetně dotací pro sport a kulturu.