Po dlouhých měsících hledání slaví Karlovarský kraj úspěch. Podařilo se mu konečně oslovit lékaře, který bude mít na starosti povinné kontroly sportovců.

Dlouholetý sportovní lékař Ivan Kundrát totiž ukončil svou činnost letos v létě, což přidělalo starosti nejednomu sportovnímu klubu v Karlovarském kraji. Razítko od sportovního lékaře je totiž povinností pro účast na sportovních soutěžích či v národní reprezentaci. Kdo potvrzení potřeboval, a to i děti, musel za vyšetřením mimo region, například do Plzně či Prahy.

„Sportovního lékaře bude vykonávat Miroslav Rous z Mariánských Lázní, tedy respektive jeho společnost s ručením omezením. On sám zatím nemá na tělovýchovné lékařství registraci, už si o ni ale požádal. Vzhledem k tomu, že jde o právnickou osobu, bude tento post vykonávat lékař, který je u něj zaměstnán a danou registraci už má,“ vysvětlil krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Vzhledem k tomu, že měl kraj problém sehnat sportovního lékaře, nabídl zájemcům náborový příspěvek ve výši 400 tisíc korun. „Bude vyplacen po dvou částkách ve dvou letech,“ upřesnil radní Bureš s tím, že doktor Rous by měl mít ordinaci v Mariánských Lázních i Karlových Varech. „Zda převezme vybavenou ordinaci doktora Kundráta, zatím není jisté,“ dodal Bureš. Upozornil, že ne všechny kluby ale razítko sportovního lékaře potřebují. Pro běžné sportovce podle něho stačí potvrzení od praktického lékaře, vrcholoví pak musejí mít razítko od tělovýchovného. Sportovní prohlídky nejsou přitom levnou záležitostí. Některé kluby jsou ale ochotny je zaplatit.

Například karlovarské volejbalistky přímo potvrzení od tělovýchovného lékaře nepotřebují, přesto je ale klub objednává u nasmlouvané lékařky. „Stačí nám běžná prohlídka a holky mohou mít razítko také od svého praktického lékaře, ale my zároveň chceme, aby se jim změřilo i EKG. Přišlo nám proto výhodné nasmlouvat jednoho lékaře, u kterého prohlídky zaplatí klub naráz fakturou, a rodičům tak odpadnou starosti,“ uzavřel Jiří Vondráček z Volejbalového klubu s tím, že cena prohlídka se pohybuje kolem 700 korun.