Bude v Karlových Varech krajský soud? I když má ministerstvo spravedlnosti v krajském městě koupený pozemek, a stále prodlužuje stavební povolení, tak nebude. Po čtvrteční návštěvě Karlovarského kraje to potvrdil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Důvod je podle jeho slov prostý: stát na to nemá peníze.

„Je zapotřebí si rovněž položit otázku, zda je krajský soud nutný v kraji, který má pouze tři okresy,” konstatoval ministr vnitra. Odborníci podle jeho slov tvrdí, že není dobré je v tak malých oblastech zřizovat. „Pro justiční soustavu neplatí, že blízkost služby neznamená její kvalitu. V případě Karlovarského kraje je proto lepší jezdit za kvalitou do Plzně. To ostatně potvrzují i zkušenosti ze zahraničí. Čím jsou odvolací okrsky menší, tím je kvalita rozhodování soudů nižší,” řekl Pospíšil.

Ministr vnitra nepopřel, že myšlenka na zřízení krajského soudu v Karlových Varech byla v minulých letech aktuální, což ostatně potvrzuje i výše zmiňovaný pozemek, který ministerstvo zakoupilo. „Teď na to ale není ta správná doba. Je na našich nástupcích, aby zvážili, zda je jeho výstavba nutná,” podotkl Pospíšil. „Na ministra nevyvíjíme žádný tlak na to, aby se agenda krajského soudu přesunula do Karlových Varů,” reagoval na jeho slova Jan Bureš, občanskodemokratický poslanec parlamentu.

Resort spravedlnosti by podle ministrových slov potřeboval přibližně čtyři miliardy korun na dobudování stávajících krajských soudů. „A to je odhad z doby Topolánkovy vlády. Ani to si ovšem současná vláda dovolit nemůže,” doplnil Jiří Pospíšil.

Do čeho tedy bude ministerstvo spravedlnosti v nejbližších letech lidově řečeno cpát peníze? Do vězeňství! Přesněji řečeno do projektu 1000 nových míst v českých věznicích. „Věznice jsou přeplněné. Procentuálně je v nich více vězňů na počet obyvatel než v okolních zemích,” vysvětlil záměr ministerstva spravedlnosti jeho první muž. V současné době podle něj probíhá analýza možností využití dostupných kapacit ve stávajících vězeňských areálech. „To se týká i tří věznic v Karlovarském kraji - v Ostrově, Kynšperku nad Ohří a Horním Slavkově,” podotkl ministr.

Jak zvrátit neustále stoupající počet odsouzených? „Postupem let bude poté, co se podaří dořešit kauzy z minulost, jejich počet klesat sám o sobě. Aktivně se dá počet odsouzených zmenšit pomocí alternativních trestů. Jako dobré se v tomto ohledu jeví obecně prospěšné práce. Problém je ale v konzervativním rozhodování soudců, kteří k těmto trestům sahají méně často, než by mohli. Do budoucna bychom pak chtěli ukládat více peněžitých trestů, které by ovšem mohli vymáhat exekutoři,” odpověděl Jiří Pospíšil.