Ministerstvo školství předalo krajským úřadům oficiální výsledky státních maturit. Z těch vyplývá, že studenti z Karlovarského kraje jsou téměř nejhorší v republice. Hůře jsou na tom už pouze studenti z Ústeckého kraje.

„Ve státních maturitách v celé republice uspělo 85 procent studentů. Nejlépe dopadl Zlínský kraj a Praha, kde byla úspěšnost přes 80 procent. Pět krajů bylo pod celorepublikovým průměrem, včetně Karlovarského kraje, který skončil na třináctém místě. Horší a poslední byli už pouze studenti z Ústeckého kraje,” konstatoval krajský radní pro oblast školství Vratislav Emler. Podle jeho slov dopadli v kraji nejhůře studenti ze středních odborných škol netechnických oborů a také ze zdravotnických škol.

V Karlovarském kraji se do státních maturit přihlásilo 2424 studentů. Závěrečnou zkoušku nakonec konalo 2 270 z nich. „Zkoušku úspěšně udělalo 1 891 žáků. 379 studentů nakonec maturitní zkoušku neudělalo. Výsledky státních maturit určitě poukazují na současnou situaci v regionálních školách,” dodal radní.

Vratislav Emler má v příštím týdnu schůzku s řediteli škol, kde se bude o výsledcích diskutovat. „Ředitelům podle výsledků vyjde, kde je problém a co se s ním musí dělat. Budeme se o všem bavit, také bude na ředitelích, zda výsledky své školy zveřejní na internetových stránkách. Nyní už začínají přemýšlet i rodiče, než své dítě na některou školu přihlásí,” dodal Vratislav Emler. Ten také nechce vůbec z prvních státních maturit dělat nějaké závěry. „Určitě nebudeme dělat žádné tabulky, protože se jednalo o první státní maturity a ty nemáme s čím srovnávat. Tento projekt se připravoval několik let a je také možné, že už příští maturity budou zase o něco jiné. Ale zaručeně s řediteli škol výsledky důkladně probereme,” uzavřel krajský radní pro oblast školství Vratislav Emler.