Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor: Zachránit školu bude obtížné

Kraslice – Ředitel Zdeněk Pečenka má ale jasnou představu, co by střednímu školství pomohlo.

11.2.2010
SDÍLEJ:

Střední škola v Kraslicích.Foto:

Město Kraslice usiluje o zachování střední školy. Kvůli ministerstvem stanoveným limitům však není možné, aby po optimalizaci školství v kraji mohla opět začít fungovat samostatně. Existuje však podle ředitele 1. základní školy v Havlíčkově ulici Zdeňka Pečenky možnost, že by patřila pod její křídla.

Vy jste s tím jako škola souhlasili. Jak by to fungovalo v praxi?
V první řadě je nutné říct, že k tomu, aby v Kraslicích mohla být střední škola zachována, bude nejdůležitější, abychom ve městě opravdu takovou školu chtěli. Rodiče k ní musejí mít důvěru a žáci by do ní měli chodit se zájmem. Podporu očekáváme i od místních zaměstnavatelů. Skutečně dnes obnovit školu bude obtížné. Aby vznikla samostatně, není možné. Projednali jsme tedy možnost zřízení střední školy jako soukromého subjektu. Tato varianta nezískala podporu. Jako další řešení je možné vytvořit tuto školu jako součást naší základní školy. Máme zkušenost již s vytvořením odloučeného pracoviště v Jindřichovicích, kde provozujeme mateřskou školu a první stupeň základní školy. Pokud se náš projekt podaří, bude střední škola odloučeným pracovištěm. Budeme nuceni zřídit místo zástupce ředitele pro střední školu a dohodnout způsoby financování vzájemnou dohodou mezi městem Kraslice a krajským úřadem.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl informoval zastupitele o tom, že se zároveň pokusíte vymyslet řekněme projekt, který by střední školství ve městě vzkřísil. Jaké jsou nebo budou vaše první kroky vzhledem k tomu, že kraj bude teprve rozhodovat, zda střední školu v Kraslicích nakonec finančně podpoří?
Měli bychom mít společně představu o zaměření školy. Podle mého názoru by to měla být především škola, která bude nabízet absolventům uplatnění v naší oblasti i širším okolí. Ve spolupráci s některými významnými zaměstnavateli jsme provedli průzkum profesí, které by měly na Kraslicku uplatnění. Využít bychom chtěli dobré zkušenosti. První kroky povedou ke spolupráci s úřadem práce, hospodářskou komorou Poohří a ke shodě s představou krajského úřadu.

Střední průmyslová škola výroby hudebních nástrojů měla v republice bohatou tradici. V minulosti tam studovaly desítky lidí ze všech koutů republiky. Zájem o obory však každým rokem upadal, což vedlo zřizovatele, tedy kraj, k myšlence uzavření. Je patrné, že se bude muset změnit náplň školy. Jaké obory by podle vás měly v Kraslicích šanci přilákat nejen místní, ale i žáky základních škol z okolních měst a obcí?
Navázat na tradici bývalé SPŠ v dnešních podmínkách bude náročné. Střední škola by nám na Kraslicku měla pomoci pozvednout kvalifikovanost a tím i větší uplatnitelnost našich mladých lidí i dalších obyvatel. Škola bude úzce napojena právě na místní podnikatele a zaměstnavatele. Využít bychom chtěli zkušenosti z obrábění kovů, dřeva i dalších materiálů se zaměřením na přesné strojírenství. Zní to možná nepříliš populárně, ale o řemeslníky, kteří umějí technologické postupy, mají znalosti z oboru a jsou v kontaktu přímo se svými potenciálními zaměstnavateli, je zájem. Chtěli bychom využít i naši polohu a vztah k životnímu prostředí. Předpokládáme sepsání takových vzdělávacích programů, které budou vycházet ze záměrů kraje a zároveň potřeb Kraslicka. Přiznávám, že za nejobtížnější považuji získání důvěry rodičů, aby v naší škole své děti nechali a neposílali je za vzděláním po celém kraji. Pomoci by nám v tom mohla i jistá hmotná podpora žáků.

Uvažujete i o tom, nabízet dál obor výroby hudebních nástrojů?
Tento obor v sobě má skrytých hodně užitečných dovedností. Absolventi vědí o různých materiálech, nejrůznějších technologiích. Setkávají se se zpracováním kovů, dřeva i dalších netradičních materiálů. Bohužel přímo samotný název je dnes trochu úzký a možná i to samotné vede k obavám rodičů z následného uplatnění jejich dětí.

Co by podle vás znamenalo, kdyby ve městě upadlo střední školství?
Pomalu si zvykáme, že tu střední škola mizí. Řekl bych, že tímto krokem a smířením se s odchodem středního školství z Kraslic se vzdáme možnosti ovlivňovat vzdělání a profesní růst dětí i obyvatel. Jsem přesvědčen, že by to mělo další negativní vliv na rozvoj podnikání na Kraslicku. Vedení firem již teď těžko hledají kvalifikované zaměstnance. V kontrastu s tím tu máme vysokou nezaměstnanost. Pokud s tím chceme něco dělat, dělejme to tu společně, jen těžko to za nás vyřeší někdo v Karlových Varech. Chceme-li, abychom si udrželi oprávněné pojmenování - město, nebo chcete-li moderněji obec třetího typu, vložme svou energii i do obnovení střední školy v Kraslicích.

Není podle vás přece jen v kraji dostatek oborů ve středních školách, ze kterých si mohou žáci vybírat? Je známo, že řada středních škol trpí také nízkým počtem žáků…
To je plná pravda. Nabídka oborů a středních škol je velmi široká a studijních i učebních oborů je nabízeno více, než je žáků, kteří si tím mohou svobodně vybrat. Řada oborů má i vzletné názvy a marketink středních škol je za léta propracovaný. Získat důvěru rodičů nebude lehké. Hodně bude záležet na spolupráci s úřadem práce, místními zaměstnavateli i s okolními městy a obcemi.

Nyní se čeká na rozhodnutí krajského zastupitelstva, zda by kraj uvolnil peníze na platy učitelů a třeba se částečně podílel i na provozních nákladech. Vy například budete muset zajistit i učitele do školy. Máte už představu, kolik by jich mělo být a kde je budete hledat?
Zpočátku při zavádění oborů středního vzdělávání se budeme opírat o učitele z naší oblasti a o odborníky z místních firem. Tím by mělo dojít k úzkému propojení školy a odborné praxe. V prvních letech budeme nutně potřebovat dotace na vytvoření školy, půjde o dva úvazky, a postupně by měla vzniknout taková struktura, která nebude potřebovat žádné další navýšené dotace. Předpokládáme, že rozpočet takové školy by měl být vyrovnaný do tří až čtyř let.

Jaká je celkově vaše představa, jak by mělo v budoucnu střední školství v Kraslicích vypadat?
Škola nebude jen školou pro vycházející žáky základních škol. Bude zabezpečovat vzdělávání pro firmy na Kraslicku a další doškolování zaměstnanců. Bude se zapojovat do života v naší oblasti. Bylo by však málo, kdyby škola byla jen pro nás v Kraslicích. Musíme se s partnery dohodnout na vhodném zakomponování zaměření školy do celokrajského vzdělávacího systému. Škola bude v naší oblasti zabezpečovat i další služby, které se vzděláváním a kulturou souvisí.

Autor: Jiří Drozdík

11.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení