Takovým tempem rozhodla rada města o rekonstrukci rozbité spalovací pece v karlovarském krematoriu. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) bude stát přibližně 7,5 milionu korun.

„Opravena a spuštěna by mohla být kremační pec do čtyř až pěti měsíců, a tím by poté skončil převoz nebožtíků do krematoria do Vysočanské zahrady v Hrušovanech u Chomutova, kam jsou po smutečním obřadu v krematoriu nyní sváženi,“ uvedla primátorka. Na zhotovitele pece, který nové zařízení zabuduje přímo do té současné staré a nefunkční, vypíše město výběrové řízení.

Potřebnou částku získá magistrát přesunem finančních prostředků v rozpočtu. Současná městská koalice (ANO, Karlovaráci a ODS) tak uzavřela více než rok trvající spor o krematorium v Karlových Varech, v němž by kromě smuteční síně fungovala i spalovací pec, a zemřelí by podle kritiků necestovali na své poslední cestě po republice. Právě to označovali za neetické zacházení s mrtvými a požadovali nápravu.

Bývalé vedení města (KOA, ČSSD, ODS a KDU-ČSL) o svém rozhodnutí, že v krematoriu pec neopraví, ani nepostaví novou totiž občany nejprve neinformovalo a poté tvrdilo, že oprava pece je nerentabilní a převoz nebožtíků do Hrušovan se osvědčil. Z původně provizorního řešení se tak stalo řešení definitivní.

Primátorka Ferklová také potvrdila, že město dodrží slíbenou opravu obřadní síně, na níž se bude podílet společně s pronájemcem, firmou Fořt a synové. Nové krematorium, které by stálo mimo obytnou zástavbu, město nevylučuje, ale realizovat jej bude podle primátorky možné až tak za pět let.

Někteří z karlovarských primátorů na společném snímku. Petr Kulhánek, Werner Hauptmann, Veronika Vlková, Zdeněk Roubínek, Igor Savič, Miroslava Štorkánová a Václav Lokvenc (zleva).
Jak šel čas a měnili se primátoři