Těmito finančními příspěvky se hejtmanství od října 2016 snažilo u mladých lidí vzbudit zájem o studium vybraných oborů, po kterých je na trhu práce v regionu poptávka. Nyní ale podmínky pro jejich čerpání hodlá kraj podrobit revizi a podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) je nutné je aktualizovat.

„A prodiskutovat i se zaměstnavateli z firem v kraji. Pravidla pro čerpání stipendií studenty vůbec k ničemu nezavazují. Chybí nám kuchaři, číšníci a absolventi dalších oborů, proto nechápu, proč by stipendia měl čerpat například žák technického lycea,“ zdůraznila hejtmanka.

Michal Malátný a kapela Chinaski
Chinaski hledají předkapelu mezi místními muzikanty

Krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč dodal, že idea stipendií byla dobrá, ale špatně provedená. Na motivační a prospěchová stipendia za pololetí měli nárok žáci, kteří se prokázali řádnou školní docházkou.

Podle současných pravidel jsou stipendia udělována studentům, kteří se vzdělávají v jednom z 22 vybraných oborů. Patří mezi ně například zedník, truhlář, strojní mechanik, pekař, řezník uzenář či zdravotnický asistent. Pokud studenti splnili požadované podmínky, mohli si přijít až na sedm tisíc korun ročně. Motivační stipendium činilo 1 500, 2 000 a 2 500 korun a prospěchové stipendium činí 1 000 korun. Podle hejtmanky Vildumetzové kraj neuvažuje o tom, že by stipendia zcela zrušil, ale aktualizace podmínek pro jejich čerpání je nezbytná. „Je nutné je přizpůsobit požadavkům trhu práce. Některé profese, které tam dosud nebyly, chceme do seznamu doplnit, zejména například z agropodnikání nebo další, o nichž si myslíme, že tam patří. Jiné zase vyndáme. Na materiálu se pracuje,“ dodal radní Bradáč. Kromě středoškoláků kraj prostřednictvím stipendií podporuje také vysokoškolské studenty a ti se ve smlouvě mimo jiné zavazují po ukončení studia k práci v Karlovarském kraji.

Ilustrační foto
Poznejte Vietnam, zemi dětí