Karlovarští hoteliéři a majitelé lázeňských sanatorií hodnotí dopady ekonomické recese jako závažné, někteří je kvalifikují jako hrozivé. Úbytek klientů tržby dramaticky snižuje.

Společnost Imperial zvyšuje kvalitu služeb a ubytovací komfort. „Do letošní sezony jsme vstoupili se zcela novými restauracemi Praha a Paris, rekonstruovali Švýcarský dvůr a ve Spa resortu Sanssouci jsme vylepšili ubytovací komfort a stravovací kapacity a klientům nabídli některé nové lázeňské procedury. Rekonstrukce Švýcarského dvora nás stála přibližně 160 milionů korun a čerpali jsme na ni dotaci z Regionálního operačního programu ve výši šedesáti milionů,“ uvedl generální ředitel společnosti Imperial Alexander Rebjonok.

Ten je s vývojem situace v hotelu Imperial spokojen, což neplatí právě u Spa resortu Sanssouci. „Sanssouci v mnohem větší míře závisí na německy hovořící klientele a tam jsme v souvislosti s globální krizí zaznamenali významný úbytek klientů, ačkoliv se neopakuje červnový hluboký propad,“ zdůraznil ředitel. Ten předpokládá postupné oživení a růst až v závěru roku 2010.

Společnost Bristol krize poznamenala především v prvním pololetí letošního roku. „Pracovali jsme s cenami, které jsme před sezonou snižovali. Služby, které klientům nabízíme, jsme rozšířili a zvýšili komfort. Poslední tři měsíce jsme ale zaznamenali, že se zvýšil počet pobytových dnů a máme plno. Za celý rok ovšem propad je, ale pro nás je velmi důležité, že jsme finančně v plusu,“ uvedl Oldřich Bokiš, sekretář ředitele představenstva společnosti.
Naopak majitelé menších karlovarských penzionů jako by ekonomickou recesi téměř nepociťovali. „Každoročně je to stejné. Letos jsme měli dostatek hostů, takže jsme spokojeni,“ uvedli například v penzionu Hubertus v Olšových Vratech.

V drahovickém penzionu Hestia vysvětlili, že mají různá období a ta se každoročně prolínají. „Nejvíce lidí máme tradičně během festivalu. Všechno se odvíjí od situace a akcí, které se odehrávají v Karlových Varech.“

V penzionu Anna ve Dvorech se nepotýkají s recesí, ale paradoxně s průtahem města. „Máme pořád málo hostů, ale nemůže za to finanční krize, nýbrž průtah městem. Od té doby, co je postaven, nemáme skoro žádné hosty. Netýká se to jen našeho penzionu, ale celé lokality Dvory, Tašovice a Doubí, i když Doubí je na tom o něco lépe díky silnici na Plzeň, a všech hoteliérů, restauratérů a majitelů pohostinství. Z odbočky obchvatu jsme také vynecháni, protože první je u Globusu, druhá u Kauflandu a následující je až na sjezdu do města,“ postěžovala si majitelka. Lidé podle ní sice jedou nakoupit do těchto obchodů, ale poté najedou zpět na průtah. „Tudíž si nás nemohou najít a nedostanou se k nám. Zeptejte se kohokoliv v naší lokalitě, řeknou vám to samé,“ dodala.

(Ivana Kalinová, Kamila Kaňovská)