Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná. Tak hovoří o možnostech sehnat nějaké podporovatele či sponzory různá sdružení na záchranu vzácných historických budov či jejich majitelé.

„Doba je zlá. To se projevuje velmi výrazně na různých finančních darech či podporách od kraje nebo ministerstva. Letos jsme například od kraje ani ministerstva nedostali ani korunu," potvrdil Alois Kůrka, předseda sdružení na záchranu kostela svaté Anny v Sedleci. Ten potvrdil, že by odhadl pokles zájmu zhruba o padesát procent. „Je to bohužel tak, samozřejmě jsme z toho smutní, ale nedá se nic dělat," doplnil.

Členové sdružení, kteří se o kostel starají už od roku 2004, však snahu o záchranu sedleckého klenotu nevzdávají. „Času, kdy je méně peněz a práce jdou logicky mnohem pomaleji, využíváme například pro přípravu nejrůznějších projektů a nápadů, jak obnovu kostela posunout dál. Až se ekonomická situace zlepší, tak budeme mít alespoň vše připraveno a nachystáno," doplnil předseda občanského sdružení.

Úbytek donátorů potvrdil také Vladimír Lažanský, majitel zámku v Chyši. „V současné době už podobných podporovatelů památek moc není. My to pozorujeme hlavně při pořádání koncertů a dalších velkých kulturních akcí. Tam je to opravdu markantní," připustil majitel slavného chyšského zámku.

Jak dodal, pokles se naštěstí netýká zámku a pivovaru. „Mezi lidmi je všeobecně špatná nálada a to se projevuje i na tom. Naštěstí to ale není až tak hrozivé," doplnil Lažanský.

Podle něj by se v budoucnu mohl zájem lidí o tuzemský cestovní ruch trochu zvýšit. „Jak lidé mají čím dál méně peněz, tak stále více z nich tráví dovolené v Čechách a nejezdí tolik do zahraničí. To se možná projeví na nárůstu návštěv," řekl majitel.