VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krizový management záchranky: Situaci se podařilo stabilizovat

Karlovarský kraj – Vedení krajské záchranky potvrdilo, že po třech měsících se podařilo řadu věcí vylepšit. 

10.4.2012 5
SDÍLEJ:

Luděk Nečesaný.Foto: Deník/Petr Przeczek

Tři měsíce je ve vedení krajské záchranky krizový management v čele s Luďkem Nečesaným. Situaci se podle vedení povedlo stabilizovat a nastartovaly se i některé změny vedoucí k modernizaci a přeměně. 

„V rámci systémových opatření lze již nyní doložit celou řadu zlepšení v ekonomicko-administrativní oblasti, s využitím spolupráce a sdílení kapacit s Karlovarskou krajskou nemocnicí, a.s., jež je stejně jako ÚZZS zcela v majetku Karlovarského kraje,“ uvedla Barbora Silná, mluvčí záchranky.

„Při společném sdílení objednávkového systému s nemocnicí uspoří záchranná služba až 40 procent na objednávaném materiálu,“ uvedl Luděk Nečesaný, ředitel ÚZZS a předseda představenstva KKN.

Vedení záchranné služby rovněž usiluje o zachování zdravotní dopravní služby pro nemocné, tak aby zachránilo více než dvě desítky pracovních míst pro řidiče těchto sanit. „Proto jsme se rozhodli konsolidovat činnost dopravně zdravotní služby do Karlových Varů, abychom mohli v maximální možné míře využít synergických efektů především s karlovarskou nemocnicí,“ upřesnil Luděk Nečesaný.

Další změny nastaly také ve zdravotnickém úseku vedeném lékařským náměstkem Romanem Sýkorou, jemuž se podařilo nastavit především systematická opatření v odměňování zejména lékařů. „Vypovězením smluv OSVČ jako souběhu u kmenových lékařů je nyní vše nastaveno do správné úrovně. Zcela vyloučeno je hodnocení zaměstnanců jinak než podle pracovního vytížení, zařazení a výsledků,“ vysvětlil opatření Roman Sýkora.

V rámci těchto změn řeší vedení záchranné služby také otázku vzdělávání nelékařského zdravotnického personálu, zejména operátorek a řidičů. „Velmi intenzivně s Karlovarským krajem hledáme řešení, jak uhradit zaměstnancům neproplacené přesčasové hodiny z roku 2011,“ doplnil Nečesaný.

Jako součást stabilizace a zefektivnění činnosti záchranné služby byly od začátku dubna sloučeny dispečinky v Karlových Varech a Sokolově, tak aby od května mohl být sloučen i chebský dispečink a zahájena činnost krajského operačního střediska (KOS). Do týmu Luďka Nečesaného a Romana Sýkory tak přibyli další dva velmi zkušení odborníci – Jiří Růžička, který povede metodicky a odborně operační středisko. „Je to velmi zkušený odborník, který působí na plzeňské záchranné službě, s nezpochybnitelnou a vysokou erudicí v urgentní medicíně a řízení operačního střediska,“ upřesnil lékařský náměstek Sýkora. Další posilou týmu bude vedoucí krizového řízení David Steindl, který se zabývá problematikou mimořádných událostí v rámci IZS. „Jedná se o zkušeného profesionála s četnými praktickými zkušenostmi z hromadných neštěstí,“ shrnul Sýkora.

V rámci krizového managementu byly učiněny rovněž změny v rozmístění výjezdových skupin, jejichž počet mírně vzrostl.
„Toto navýšení tvoří zejména zavádění vysoce úspěšného projektu rendez vous – tzv. setkávacího systému, kdy lékař v malém autě s řidičem přijíždí vypomáhat záchranářům a může se pohybovat mezi jednotlivými posádkami, či dokonce může zasahovat sám s řidičem,“ nastínil Sýkora a dodal, že toto velmi efektivní opatření řeší také problém s počtem lékařů, kterých lze daleko efektivněji využít.

V současnosti probíhají a jsou nastartovány další úsporné kroky, zejména prodej zbytných a starých aut, která jsou parkována jako záloha v počtu převyšujícím 130 procent tzv. ostrých aut a svým stářím a udržováním pojistného generují další náklady. „Běžný počet na záchrankách je jen několik náhradních sanitek – například dvě na okres – pro případ opravy aut či jejich využití při mimořádné události, kdy je obsadí posádky přivolané z domova telefonicky,“ vysvětlil Luděk Nečesaný.

Autor: Jan Havelka

10.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení