Už dva měsíce pracuje pro město jako kronikář Tomáš Tišler. Ten nahradil zesnulého Květoslava Kroču, a jak potvrdil, snaží se na kvalitu kroniky svých předchůdců navázat. Práce na kronice mu zabírá až dvanáct hodin denně, ale času rozhodně nelituje.

„Musím doplňovat i některé věci, které už můj předchůdce bohužel nestihl. Proto hodně brouzdám i nejrůznějšími archivními materiály a podobně,“ nastínil kronikář města Karlovy Vary.

Ten v minulosti pracoval například jako ředitel karlovarského muzea. „V Karlových Varech bydlím od roku 1964, takže k nim mám opravdu vřelý vztah a hodně jsem v nich prožil,“ zavzpomínal kronikář.

Podle něj je to práce velmi náročná. „Kronika je rozsáhlá a člověk musí stále monitorovat, kde se co děje. Zároveň je potřeba pořizovat fotodokumentaci a věci ověřovat. Nedá se čerpat pouze z novin. Proto trávím nad kronikou tolik času. Snažím se, aby vše bylo psané pečlivě. Myslím přitom na to, aby byla přehledná i pro další generace,“ dodal Tišler.

Ten potvrdil, že mu při jeho práci vycházejí všichni vstříc. „Zatím jsem nenarazil na někoho, kdo by mi nevyhověl. Všichni se chovají velmi dobře a mile. Postupně si také vytvářím kontakty,“ potvrdil karlovarský kronikář.

Nejtěžší na této práci je zůstat objektivní. „Kronikář musí být nad věcí. Nedá se do ní promítat své vlastní názory. Musím vždy dát prostor i opozici a nedá se něco nezaznamenat. Kronikář je vlastně podle mě spojením historika a novináře,“ vysvětlil.

Při zmínce o Vladislavu Jáchymovském a Květoslavu Kročovi, kteří dělali kroniku před ním, neskrývá Tišler obdiv. „Oba milovali město Karlovy Vary a z jejich materiálů je to prostě cítit. Byli to oba naprosto skvělí lidé a výrazné osobnosti. Budu se maximálně snažit, aby pokračování kroniky, které dělám, navazovalo na tyto dva úžasné lidi a karlovarské patrioty,“ uzavřel.