Letní dovolená na horách? Tak ta je mezi lidmi v posledních letech stále více oblíbenější. Velký zájem je především ze strany cyklistů, kteří využívají dobře připravených cyklotras. Podle nich je spojení hor a jízdních kol naprosto ideální.

„V České republice v posledních letech vznikla spousta kvalitních cyklotras, což je jedině dobře. Na kole jezdím nejraději asi po Beskydech, ale Krušné hory jsou také výborné. Určitě je lepší jezdit po horách, kde je čerstvý vzduch, než se prohánět městem,“ uvedl cyklista Jaromír Kulhavý z Karlových Varů. Mezi cyklisty je velmi oblíbený také projekt Cyklistika bez námahy. Cílem tohoto projektu je poznat okolí Klínovce, s minimální potřebou překonávat náročná stoupání, a to i v těžkém horském terénu. Pro cyklisty je připraveno šest značených okruhů o délkách deset až dvacet kilometrů, které je zavedou například do Božího Daru.

„Mohu přiznat, že v posledních letech je zde během letních měsíců víc návštěvníků, než tomu bylo dřív. Cykloturistika je mezi lidmi stále více oblíbenější,“ uvedla pracovnice božídarského infocentra.

Velkou výhodou jsou také cyklobusy, které kolařům velmi usnadní život. Letos je to už devátý rok, co Autobusy Karlovy Vary vypravují své cyklobusy karlovarským regionem, aby odvezly cyklisty do zajímavých destinací Krušných hor, Blatenského příkopu, Kraslicka, Slavkovského lesa i okolí Doupovských hor. „K dispozici je pět tras. Téměř všechny trasy jsou obsluhovány pravidelně o sobotách, nedělích a státních svátcích,“ uvedl Zdeněk Suchan, výkonný ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary.

Cyklisté si mohou také například zakoupit aktualizované cyklomapy. Ti, kteří rádi pracují s internetem, si mohou na webu Karlovarského kraje například i vyhledat cyklotrasu, která by jim vyhovovala. Ukončení cyklistické sezony je na letošní rok naplánováno na 28. září a uskuteční se na dolním nádraží v Karlových Varech.